Yunanistan 10 yıllık stratejik turizm planı hazırlıyor

Yunanistan 10 yıllık stratejik turizm planı hazırlıyor
Yunanistan'ın turizm sektörü için 10 yıllık bir stratejik turizm planını uygulamaya koyma sürecinde olduğu açıklandı.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, 10 yıllık bir stratejik turizm planını uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Yunan Otelciler Odası tarafından bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Konaklama Forumu'nda (IHF) konuşan Harry Theoharis, geçtiğimiz yaz korona salgınının ortasında turizmi açan Yunanistan'ın başarı hikayesi yazdığını ileri sürdü. 

‘’5 milyon yabancı misafir ağırladık’’

Yaşanan krize değil, tünelin ucundaki ışığa odaklanmak gerektiğini kaydeden Yunan Bakan, her büyük krizin aynı zamanlarda büyük fırsatlar getirdiğini söyledi. Yunan turizm sektörünün pandemi döneminde gösterdiği başarıyla bunu zaten fırsata çevirdiğini belirten Harry Theoharis, titizlikle uygulanan sağlık ve güvenlik önlemlerinden sapmadan yaz döneminde 5 milyon yabancı misafir ağırladıklarının altını çizdi. Theoharis, ülkeye gelen turistler arasında vaka sayısının ise yüzde 0,03 gibi minimal bir seviyede kaldığını açıkladı.

‘’10 yıllık stratejik plan hazırlıyoruz’’

Yunanistan'ın 10 yılık stratejik turizm planını uygulamaya koyma sürecinde olduğunu açıklayan Bakan Theoharis, ''Turizm sürekli değişiyor. Yunanistan'ın turizmdeki liderlik pozisyonunu sürdürebilmesi için sektörün güncellenmesi, sektöre yenilik ve yaratıcılık katılması gerekiyor.'' şeklinde konuştu.

‘’Toparlanma ve dayanıklılık fonu-RRF’’

Yunanistan için hazırlana 10 yıllık stratejik planın Toparlanma ve dayanaklılık fonu (RRF) ile koordine edileceğine işaret eden Harry Theoharis, bu çerçevede 2021 yılından başlamak üzere sektör için yeni finansman araçlarının oluşturulacağını duyurdu.

‘’Ülke turizminin geleceğini iki faktör belirleyecek’’

Turizmde sürdürülebilir büyümenin ve dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Yunan Turizm Bakanı,  ''Bu forum da sürdürülebilirliği ve yeni teknolojilerin turizm sektörünün her alanına hızlı entegrasyonuna odaklanıyor. Bu iki faktör, ülke turizminin geleceğini belirleyecek, Yunanistan'ın güvenli bir turizm destinasyonu olarak küresel turizmin zirvesinde kalmasını sağlayacak.'' diye konuştu.Bu Haber 24.11.2020 - 14:02:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.