Yaz sezonunda otel ücretlerine yüzde 60 zam beklentisi

Yaz sezonunda otel ücretlerine yüzde 60 zam beklentisi

Artan enerji, işçi maliyetleri ve yüksek enflasyonla beraber maliyetlerin çok arttığını söyleyen turizm sektörü temsilcileri yeni sezonda fiyatların ortalama yüzde 60-70 oranında zamlanacağını belirtti.


Sektör temsilcileri artan çalışan ve enerji maliyetleri nedeniyle bazı otellerin yüzde 200’e varan zam oranı açıkladıklarını ve yerli turistin bu yaz sezonunu yüzde 60’tan fazla zamla geçireceğini ifade etti.

“Yerli turist yüzde 60-70 oranında zamlı tatil yapacak”

Bloomberg’ten Cemre Nur Karaca’nın haberine göre, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin, 2023'te maliyetlerin oda fiyatlarına ister istemez yansıtılacağını söyleyerek, “TL bazında yerli turist yüzde 60-70 oranında zamlı tatil yapacak. Üst segmentlerde biraz daha fazla artışlar görülebilir.” İfadelerini kullandı.

“Erken rezervasyon kampanyaları dikkate alınmalı”

Tüm dünyada artan enflasyona işaret eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TüROFED) Başkan Sururi Çorabatır, yerli turistin uyguna tatil yapabilmesi adına acentelerin uyguladığı erken rezervasyon kampanyalarını dikkate alması gerektiğini söyledi.

“Talebin artmasıyla fiyatlar yükselebilir”

İç turizmde rezervasyonların Kasım ayında başladığını belirten Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, seyahat acentelerinin fiyatlarının yüzde 60 ile 90 arasında değişen oranlarda zam gördüğünü sezonda talebin artışıyla birlikte fiyatlarda yükselmeler olabileceğini söyledi.

“Erken rezervasyonda oranlar yüzde 55’e yaklaştı”

Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz Turizm Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (DOKTOB) Başkan Yardımcısı Tunç Batum, erken rezervasyon oranlarının yüzde 50-55’e yaklaştığını belirtti. Batum sektör genelinde telaffuz edilen yüzde 60-70 oranındaki zammın erken rezervasyon indirimleriyle yüzde 35-40 seviyesine indiğini ifade etti.

"TÜİK’in açıkladığından daha yüksek enflasyon oranı yaşıyoruz"

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca sektördeki maliyetlerin Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı enflasyon oranından daha fazla arttığına dikkat çekti. Atmaca otellerde zam oranlarının da farklılaştığını belirtti. Atmaca, "Zam oranları tesisten tesise göre değişiyor. Yüzde 200 zam yapan da var yüzde 100 yapan da var. Öte yandan hiç zam yapmayan da var" şeklinde konuştu.

"Enerji maliyetleri yüzde 15'e çıktı"

Cironun içerisindeki personel maliyetinin yüzde 12-15'lerden 18-22’lere çıktığını enerji maliyetlerini yüzde 15'e ulaştığını söyleyen Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat ise yaz sezonu için yüzde 135-140'lara varan bir zam oranına işaret etti. Çelikkanat, "Yabancı turist için erken rezervasyonlar önden başladı. Buradan kalan kontenjanlar yerli turiste kalacak. Bu da konaklayacağı yere ve oteline göre değişse de neredeyse yüzde 135-140 civarında bir zam oranı ortaya çıkıyor" dedi.Bu Haber 20.01.2023 - 09:35:51 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.