Türkiye'deki ve Almanya'daki Türk turizmciler Essen'de buluştu

Türkiye'deki ve Almanya'daki Türk turizmciler Essen'de buluştu
COOP TRR’nin Essen’de düzenlediği yıllık buluşma Avrupa’daki Türk kökenli turizmcileri, Türkiye'de giden turizmcilerle bir araya getirdi. Almanya’dan gelecek turist sayısında yüksek artışın devam edeceği öngörülerinin paylaşıldığı toplantıda, Türk acentelerin önemine dikkat çekildi.

Avrupa’daki Türk kökenli seyahat acentecilerini tek çatı altında buluşturan Avrupa Türk Seyahat Acenteleri Birliği (COOP TRR), Türkiye'den ve Avrupa'dan turizmcileri 17 Kasım Cumartesi günü Almanya'nın Essen kentinde düzenlediği etkinlikte bir araya getirdi. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen buluşmada birlik mesajı verildi.

YENİ TURİZM ÜRÜNLERİ TANITILDI

Essen Ruhrturm Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya Kültür ve Turizm Bakanlığı Berlin Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hüseyin Gazi Coşan, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Kantaroglu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turizm İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati ve Bulgaristan'ın önde gelen otel zinciri Albena Hotels'in Temsilcisi Georgi Minev katıldı. İngiltere, Finlandiya, Hollanda, Belçika, Bulgaristan, Rusya gibi pek çok ülkeden gelen turizmcilerin buluştuğu etkinlikte, birçok işbirliği görüşmesi gerçekleştirilirken, otelin fuar alanında açılan stantlarda yeni turizm ürünleri tanıtıldı.

''TÜM AVRUPA'DAKİ TÜRK KÖKENLİ ACENTELERLE GÜÇLÜ BİR AĞ KURMAK İSTİYORUZ''

Toplantının açılış konuşmasını yapan COOP TRR CEO'su Cumhur Sefer, "Bizler Almanya'daki Türk turizmciler olarak köklü bir geçmişe sahibiz. Uzun yıllardır bu sektörün temel taşları olarak hizmet veriyor, Türk turizmine katkı sağlamak için çalışıyoruz. Hem sayı, hem de güç olarak turizmde söz sahibiyiz" dedi.  Hedeflerinin tüm Avrupa’daki Türk kökenli seyahat acenteleriyle güçlü bir ağ kurup tanıtım yapmak olduğunun altını çizen Sefer, her geçen gün üye sayılarının arttığını belirtti.

Sadece kendi aralarındaki işbirligine odaklanmadıklarını, turizm tüketicisine yönelik çalışmalar da yaptıklarını söyleyen Sefer, "Geçtigimiz yıl Berlin, Stuttgart, Hannover, Hamburg, Essen ve Nurnberg'te katıldığımız fuarlarda Alman tatilcilere sıcak satış da yaptık. 2019'da da bu fuarlarda yer almaya devam edeceğiz" dedi.

ROSATİ: TÜRKİYE TURİZMDE OLMASI GEREKEN YERE DÖNÜYOR

Daha sonra bir konuşma ypan Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati ise, "Almanya'daki Türkiye paketi satışları sayenizde bir yıldız gibi yeniden parladı" dedi. Türkiye'nin turizmde olması gereken yere, yani tepelere döndüğünü savunan Rosati, "Onu zirveye azminizle, inancınızla sizler taşıdınız" diye konuştu. 2019 kontratlarından Türkiye'nin 2015 rakamlarına geri döneceğinin sinyallerini aldıklarını kaydeden Öger Tours müdürü, gelecek sene şirketin 50. yılını kutlayacağını bildirerek, bu özel yıla özgü müşteriler ve acentelerine yönelik çeşitli etkinlikler ve sürprizler yapacaklarını ifade etti.

SİLİ: DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili de konuşmasında COOP TRR'yi hep desteklediklerini ve desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. Almanya'dan gelen turist sayısında yeniden yükseliş sürecine girildiğini belirten Sili, bunun ortak bir çalışmanın eseri olduğunu kaydetti. Sili, "TÜROFED olarak en son geçtiğimiz sıkıntılı dönemde, başta Almanya olmak üzere tüm kaynak pazarlarımızda ciddi bir çaba içerisindeydik, ikili ilişkilerimizi yoğun ve sıkı tutarak çalıştık. Bunun Almanya ayağında sizler vardınız, çabalarınız için bu anlamda sizlere teşekkür etmek istiyoruz" diye konuştu.

KANTAROĞLU: TURİZME BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Kantaroğlu ise 2018 yılını Türkiye turizmi için başarılı bir yıl olarak tamamladıklarını söyleyerek bunda seyahat acentelerinin rolüne dikkat çekti. Bu yıl sonuna kadar Türkiye’de ağırladıkları Alman turist sayısının 4 milyonu aşacağını bildiren Kantaroğlu, "Bu başarıda sizlerin payı çok büyük" dedi. Kantaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Almanya'da yaşayan 3 milyon Türk, kuşkusuz iki ülke arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesinde kilit rol alıyor. Bunda turizme çok büyük bir görev düşüyor. Türk acentelerin bugüne kadar yaptıkları çalışmaları işte bu yüzden çok önemli buluyoruz. Sizleri üstün çabalarınız için tebrik ediyor, başarılarınızın gelecekte de aynı şekilde sürmesini temenni ediyoruz.”    


Bu Haber 20.11.2018 - 10:58:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.