Türkiye ile Macaristan 'aşı sertifikası' konusunda anlaştı

Türkiye ile Macaristan 'aşı sertifikası' konusunda anlaştı

Türkiye ile Macaristan, Covid-9 aşı sertifikalarının karşılıklı tanınması ve aşı olan ziyaretçilerin kısıtlamalardan muaf tutulması konusunda anlaştı.

Türkiye ile Macaristan, COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının karşılıklı tanınırlığı ve kabulü konusunda anlaşmaya vardı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bursa Valiliği, aşı sertifikasına sahip iki ülke vatandaşlarının, ziyaretlerde PCR testinden ve karantinadan muaf olacağı kaydedildi.

Valiliğin açıklamasında şu noktaların altı çizildi:

* Ülkemiz ve Macaristan arasında varılan anlaşma çerçevesinde ve İçişleri Bakanlığı'nın 10.05.2021 tarih 8142 sayılı genelgesi doğrultusunda;

* Macaristan'ın Ankara Büyükelçiliğinin gerekli vize koşullarını haiz olup vize alanlar ile geçerli vize hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Türkiye‘de yetkili makamlarca tanzim edilen Kovid-­19 bağışıklık/aşı sertifikaları ile PCR testi ibrazı ve karantinaya tabi olmadan Macaristan'a seyahat edebilmelerine,

* Macaristan vatandaşlarının da Macaristan yetkili makamlarınca tanzim edilmiş Kovid-­19 bağışıklık/aşı sertifikalarıyla Türkiye‘ye test ve karantina zorunluluğundan muaf bir şekilde girmelerine izin verilmesine,

* Bu kapsamda 11 Mayıs 2021 saat 00.01'den itibaren söz konusu uygulama yürürlüğe girecek olup Macaristan vatandaşlarının ekte örnekleri yer alan bağışıklık/aşı sertifikalarıyla Türkiye'ye herhangi bir kısıtlama olmaksızın giriş yapabilmelerine ilişkin Kaymakam ve Sınır Kapısı Mülki İdare Amirleri tarafından sınır kapılarında görevli tüm kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli çalışmaların ivedilikle planlanmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine karar verilmiştir.

Macaristan Büyükelçiliğinden açıklama

Konuyla ilgili Macaristan’ın Ankara Büyükelçiliğinden de açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

* 11 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Schengen vizesi alan veya halihazırda geçerli bir Schengen vizesine sahip olan, yetkili Türk makamları tarafından verilmiş bir Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olan Türk vatandaşları veya Türkiye’de yasal olarak ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, PCR testi ve karantina olmadan Macaristan’a girebileceklerini bildirmek isteriz.

* Bu şartın başka Schengen ülkeye giriş yapmak için değil, sadece Macaristan sınırlarının içinde uygulanacağını bildirmek isteriz. Vize alabilmek için önceden satın alınmış uçak bileti ve önceden ödenmiş onaylanmış konaklama belgesi şarttır.

* Ayrıca, yetkili Macar makamları tarafından verilen Covid-19 aşılama sertifikasına sahip olanlar, PCR testi ve karantina zorunluluğu olmadan Türkiye’ye giriş yapabildiklerini, ve Macaristan'a döndükten sonra sınır geçişindeki tıbbi muayene Covid-19 hastalığının semptomlarını göstermedikleri sürece karantina zorunluklarını olmayacağını bildirmek isteriz.

* Ayriyeten, pandemi döneminde Türkiye ve Macaristan’a giriş koşulları değişmediğini bildirmek isteriz.Bu Haber 11.05.2021 - 09:38:45 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.