Türk turizmciler 2024’te İngiltere turizm pazarından ne bekliyor?

Türk turizmciler 2024’te İngiltere turizm pazarından ne bekliyor?
İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen WTM Londra Fuarına katılan Türk turizmciler, 2024 için pazardan umutlu olduklarını belirtiyor.

Turizm Güncel - Özel

Türk turizmciler, 2024 yılına ilişkin ilk göstergelerin alındığı WTM Londra Fuarına adeta çıkarma yaptı. Fuara ilişkin Turizm Güncel’e değerlendirme yapan turizmciler, İngiltere’nin de yakın zamanda Almanya veya Rusya gibi bir ana pazar olacağına inanıyor. Gidişatın iyi, beklentilerin pozitif olduğu İngiltere pazarındaki tek endişe kaynağı ise Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyadaki bölgesel gelişmeler.

Müberra Eresin

Müberra Eresin: Avrupa’dan gelişlerde henüz bir etkilenme olmadı ama...

WTM Londra’ya TGA standında hem Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) olarak hem de ICVB’nin açtığı stantla katıldıklarını belirten Başkan Müberra Eresin Türkiye standına yoğun bir ilgi olduğunu bildirdi. Fuara katılımın beklediklerinin üzerinde olduğunu kaydeden Eresin “Türkiye’ye ve özellikle de ilgi devam ediyor. Umuyorum dünyada barış sağlanır. Herkesin bir tek beklentisi var; barış bir an önce sağlansın ve işimize gücümüze bakalım. Avrupa’dan bize gelişlerde henüz büyük bir etkilenme olmadı ama Ortadoğu ile ilgili ufak tefek eksilerimiz görünüyor. 2024 normalde 2023’den daha iyi bir yıl olarak görünüyordu ama şu anki durumlar bizi eksi veya artı yönde nasıl etkileyecek ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Ama Türkiye, ve özellikle İstanbul adına, şu anki görüntü pozitif.” dedi.

Erkan Yağcı

Erkan Yağcı: Birleşik Krallık’ın 5 milyon seviyesine çıkması gerekiyor

2024 yılının ilk fuarı olan WTM Londra’nın Türkiye için önemli bir fuar olduğuna dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı ise “Birleşik Kralık’ın da Rusya ve Almanya gibi Türkiye’nin ana kaynak pazarlarından biri haline geldiğini görüyoruz. Tur operatörleri ve otelciler burada ciddi görüşmeler yapıyor. Ben yakın zamanda Birleşik Krallık pazarının 5 milyon seviyesine çıkması gerektiğine inanıyorum ve onun emarelerini de görüyoruz. Potansiyeli çok yüksek olan bu pazarın geleceği son derece önemli.” şeklinde konuştu.

“Tur operatörlerinin ve acentelerin beklentileri yüksek”

Birleşik Krallık pazarından aldığımız ilk satış verileri büyüme olduğunu gösteriyor.” diyen Erkan Yağcı bölgede yaşana gelişmeden (İsrail-Filistin savaşı-TG) talebin bir miktar etkilendiğini ancak bu pazarın önümüzdeki dönemde büyümeye devam edeceği konusunda umudunu koruduğunu anlattı. Yağcı “Büyümenin devam edeceğini söylememin en önemli nedenlerinden biri buradaki tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin beklentilerinin yüksek olması. Bu anlamda tur operatörleri ve oteller çok yakın bir iş birliği içinde.” ifadelerini kullandı.

deniz Varol

Deniz Varol: İngiltere pazarı Antalya’da ikiye katlandı

Türkiye’nin WTM Londra’da çok güçlü bir şekilde temsil edildiğini ifade eden Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol “Gerek TGA, gerek TÜRSAB, gerek THY gibi çok geniş bir alanda  çok ciddi bir temsilcilik söz konusu. Bu da bizi gururlandırıyor. İngiltere, Antalya için son derece önemli bir pazar. 2019 yılında kasım ayının ortasına kadar olan organizasyonda Antalya’ya yaklaşık 750 bin kişi gelmişti. Şu an 1,4 milyona ulaşmış durumda. Yani yaklaşık iki kat fazla bir operasyon gerçekleşmiş. Bu da İngiltere pazarının bizim için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. Özellikle 2024 yılı İngiltere pazarı özelinde çok daha güçlü geçecek. Tahminlerimiz ve istatistiklerimiz bu yönde. Özellikle İngiltere merkezli havayolu şirketlerinden Jet2, Antalya’daki potansiyeli görerek büyümeye devam edecek. Bu da tabi Antalya turizminden ekmek yiyen paydaşlarımız için çok önemli.” şeklinde konuştu.

Mehmet İşler

Mehmet İşler: İngiltere, Rusya ve Almanya’ya alternatif olabilir

Türkiye’nin büyük bir katılım gösterdiği WTM Londra Fuarında  İtalya, Yunanistan, İspanya ve Türkiye’nin yoğun ilgi gördüğünü anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler “Türkiye’den katılımın bu kadar yoğun olması İngiltere pazarında verilen önemin göstergesi. İngiltere artık Türkiye için olgunlaşan ve Rusya, Almanya gibi pazarlara alternatif olabilecek bir hale geldi. Türkiye 2023 yılında İngiltere pazarının gücünü gördü. Özellikle Antalya bu fuara çıkartma yapmış diyebiliriz. Bu sene itibariyle İngiltere pazarının 2,5 milyon civarında ziyaretçi ile tamamlanması planlanıyor ama önümüzdeki senelerde bu rakamın 3,5-4 milyona ulaşacağı görülüyor.” dedi.

“2024 yılında İngiltere’de yüzde 20 artış bekliyoruz

Türkiye’nin 2024 yılında İngiltere pazarındaki beklentisinin daha yüksek olacağına işaret eden Mehmet İşler, şu noktaların altını çizdi:

İngiltere’den çok ciddi bir talep var. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de Jet2 Holidays’in ve diğer tur operatörlerinin Türkiye uçuşlarını artırması.  Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybı da talebin artmasında büyük bir etken. Fakat geçmişte odalarımızı daha uygun fiyatlarla verirken son dönemde Türk turizmi fiyatlarını arttırmaya başladı. Türkiye turizmi ‘ucuz ülke’ olma imajını da kırmaya başladı. 2024 yılında iyi bir İngiltere pazarı olacak ve Ege'de de başat oyuncu olarak devam edecek. Şu anda özellikle İzmir’e ciddi bir talep görüyoruz. İzmir’in de bir oyuncu olarak oyuna girmesi bizim için çok sevindirici. Yaptığımız görüşmelerde pozitif algı var. Her şey olduğu gibi devam ederse, 2024 yılında İngiltere pazarında yüzde 20 artış bekliyoruz.”


Bu Haber 07.11.2023 - 19:16:43 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.