Tatil için Türk turist Alman turistten 7 kat fazla çalışıyor

Tatil için Türk turist Alman turistten 7 kat fazla çalışıyor

Beş yıldızlı otelde bir haftalık tatil için Almanya’da çalışan bir asgari ücretlinin 11 gün, Türkiye’deki bir asgari ücretlinin ise 77 gün çalışması gerekttiği açıklandı.


Türkiye’deki dar gelirli kesim için kendi ülkesinde tatil yapmak neredeyse hayal. Kullanılan paraların değeri göz önüne alındığında, bir Alman vatandaşının Türkiye’de çok daha uygun fiyata tatil yapabildiği görülüyor.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-11 Haziran 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan ankete göre, Türkiye’de halkın önemli bir bölümü tatile gidemiyor.

Yabancıya 139 euro, yerliye 1944 TL

Bodrum Muğla’da bulunan 5 yıldızlı Diamond of Bodrum Hotel’de 2 yetişkin Alman geceliği 139 avroya konaklayabiliyor. 2 yerli turistin aynı otelde bir gece konaklama bedeli ise 1944 lira oluyor. Avrupa’dan gelen turist için Türk lirası cinsinden fiyat 2 bin 478 lira olsa da, fiyatlar Avrupalılar için oldukça uygun.

1 hafta tatil için yabancı 11 gün, yerli 77 gün çalışıyor.

Evrensel gazetesinde yer alan habere göre Almanya’da Federal Meclis’in haziran ayı başında aldığı kararla, asgari ücret saatte 12 avroya yükseldi. Yeni ücret Ekim ayından itibaren geçerli olacak. Haziran ayında tatile çıkan asgari ücretli Alman işçinin saat ücreti 9.82 avro. Türkiye’de asgari ücretli işçi ise saat başına 22.24 TL ücret alıyor.

Buna göre asgari ücretli bir Alman işçinin, Türkiye’de 5 yıldızlı bir otelde bir gece konaklaması için 14 saat 15 dakika çalışması yeterli oluyor. Türkiye’de asgari ücret karşılığında çalışan işçi ise aynı otelde bir gece kalmak için 87 saat 41 dakika mesai yapmak zorunda. Almanyalı işçi yaklaşık 1.5 gün çalışarak Türkiye’de beş yıldızlı otelde bir gece kalabilirken, Türkiyeli işçi 11 gününü bir gece konaklama yapmak için vermek zorunda. Tatilin süresi bir haftaya çıkarıldığı zaman durum vehameti daha net görülüyor.

Türkiye’deki asgari ücretli 7,3 kat fazla çalışmak zorunda

Almanyalı işçinin Türkiye’de her şey dahil konseptli beş yıldızlı otelde konaklaması için 10.5 gün çalışması yeterli. Türkiye’de asgari ücretle çalışan yurttaşın aynı otelde 1 hafta konaklaması için 77 günlük ücretinin tamamını (yaklaşık 13 bin 860 lira) söz konusu otel için ayırması gerekiyor. Buna göre Türkiye’de çalışan işçi kendi ülkesinde aynı tatili 7.3 kat fazla çalışarak yapabiliyor.Bu Haber 28.06.2022 - 12:17:05 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.