İmar planı değişti, konut alanı turizm tesis alanına dönüştü

İmar planı değişti, konut alanı turizm tesis alanına dönüştü
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tansu Çiller'in oğlu Bert Uçuran Çiller'in yönetim kurulu üyesi olduğu şirkete ait İstanbul-Sarıyer'de bulunan deniz kenarındaki arazinin imar planını ''Düşük yoğunluklu konut” alanından “Turizm tesis alanı”na dönüştürdü.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller'in oğlu Berk Uçuran Çiller'in yönetim kurulu üyesi olduğu Marsan Marmara Holding A.Ş.'ye ait Kilyos'taki arazinin imar planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi. Değişiklikle birlikte, daha önce ''Düşük yoğunluklu konut alanı” olan arazinin imarı “Turizm tesis alanı” olarak değiştirildi.

İnşaat hakkı 5 kat arttırıldı

Sözcü gazetesinden Özlem Güvenli'nin haberine göre, üçüncü derece sit alanında bulunan yaklaşık 30 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin inşaat hakkı ise yaklaşık 5 kat arttırılarak 4 bin 586 metrekareden 24 bin metrekareye çıkarıldı.

Düzenlemeyle birlikte parsele otel, motel ve pansiyon yapılabilecek. Yeni yapılanma koşulları da arttırılarak “Taks:0.40, Kaks:0.80, yükseklik 10.50 metre (3 kat)” olarak belirlendi. Buna göre parselin 22 bin 902 metrekarelik bölümüne bodrum kat ile birlikte 24 bin metrekare otel inşaatı yapılabilecek.

İTO kayıtlarına göre de şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Yılancıoğlu, yönetim kurulu üyelerinden biri eski başbakanlardan Tansu Çiller'in oğlu Berk Uçuran Çiller, diğeri de Adem Yelken. Şirketin eski yönetim kurulu üyeleri arasında da Tansu Çiller'in diğer oğlu Mert Çiller bulunuyor.

İBB'den olumsuz görüş

Konuyla ilgili görüşü sorulan kamu kurumlarından olan İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan değerlendirmede turizm fonksiyonunun çevre yapılaşma koşulları ile uyumlu olmadığı, inşaat alanının 5 kat arttırıldığı, imar yollarının genişliğinin 10 metreden 7 metreye indirildiği belirtildi. Yapı yoğunluğunu arttıran plan değişikliğinin ulaşım sistemine de ek yük getireceği kaydedilerek planın bu hususlar doğrultusunda revize edilmesi istendi.Bu Haber 22.05.2020 - 10:09:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Turizmci - 23.05.2020 - 11:11

    Kat yuksekligi fazla olmasa da 0.40 taban inanilmaz yuksek bir yogunluk. Arsada nefes alacak yet kalmayacagini gosteriyor .

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.