Sinema sektöründeki 'mısır' kavgası bitti

Sinema sektöründeki 'mısır' kavgası bitti
Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasal düzenlemeyle birlikte, sinema salonları ile yapımcılar arasında devam eden 'mısır' kavgası da son bulmuş oldu.

Sinema işletmecileri ile film yapımcıları arasındaki ‘mısır kavgası’ olarak kamuoyuna yansıyan çekişmeyi yapımcılar kazandı. Meclis, film bileti ile mısır ve içecek gibi başka ürünlerin birlikte satışını yasakladı. Bu yasağa uymayan işletmelere salon başına 50 bin TL ceza kesilecek.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SİNEMA İŞLETMECİSİ GÜNEY KORELİ ŞİRKET

Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Güney Koreli CGV Mars Cinema Group’un sinema bileti fiyatlarına mısır ile kolayı ekleyerek satması ve yapımcılara düşük pay vermesi nedeniyle yaşanan tartışmada sona gelindi. Sinema Filmleri Yasası’nı değiştiren teklif, dün TBMM Genel Kurulu’ndan geçti.

MISIR YASAĞINI DELENE 50 BİN LİRA CEZA

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, yasaya Genel Kurul’da önergeyle yeni hükümler eklendi. Buna göre, salon işletmecileri, filmin yapımcısı ve dağıtımcısı ile anlaşmalı indirimler dışında abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış yapamayacak. İzinli kampanyalar; ilk seans, öğrenci, halk günü gibi gelenekselleşmiş indirimlerle okullara, meslek gruplarına ve yaşlılara yönelik indirimleri içerecek. Sinema işletmecisi, film bileti ile birlikte başka ürünün satışını aynı anda yapamayacak. Bu maddenin gerekçesinde “mısır” açıkça yazıldı. Bu yasağı delen işletmecilere, sahibi olduğu salon başına 50 bin lira para cezası uygulanacak.

15 DAKİKA SINIRI

Yeni düzenlemeye göre sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi de kısalıyor. Buna göre film öncesi en fazla 10 dakika reklam olacak. Fragman gösterim en az 3, en fazla 5 dakikayı bulacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler buna dahil edilemeyecek. Film arası 15 dakikayı aşamayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ihtiyaç sahibi sinema sanatçılarına veya sinema sektörü çalışanlarına maddi destek sağlayabilecek.

MİLLİ KÜLTÜR DESTEĞİ

Desteklerle, “Milli kültürün uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak dizi filmlerin teşviki ve sinema sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması” amaçlanıyor. Yeni bir destek türü olarak “dizi film” tanımı yapıldı. Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu kurulacak. Ayrıca ilk uzun metrajlı kurmaca, uzun metrajlı sinema, ortak yapım, senaryo ve diyalog yazım, animasyon film, kısa film, belgesel, çekim sonrası, dağıtım ve tanıtım ile yerli film başvuruları için “destekleme kurulları” oluşturulacak. Destek tutarı toplam bütçenin yüzde 50’sini aşamayacak. Animasyon, kısa film, senaryo ve diyalog yazımı ile yerli filmde bütçenin tamamı desteklenebilecek. Yabancı yapımında, ülke içinde harcanan miktarın yüzde 30’u karşılanacak. Bütün destekler geri ödemesiz verilecek.


Bu Haber 19.01.2019 - 09:30:04 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • ahmet Hamza - 20.01.2019 - 11:54

    Koreliler ne yapsin , Turkiye yi buyuyen gelisen pazar sanip 800 milyon dolara hava parasi verir gib AVM deki sinemalari aldilar , o para cikarmi kardesim , bir de ustune dolar devaluasyonu , zaten ulkede dindarlik artiyor sinema eglence sektoru batik..Kolay gelsin ne diyim

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.