Seyahatçiler, yüksek bilet fiyatlarını ‘intikam seyahati’ için sineye çekiyor

Seyahatçiler, yüksek bilet fiyatlarını ‘intikam seyahati’ için sineye çekiyor

İki yılı aşkın süre boyunca pandeminin etkilerini tartışan havacılık sektörü, şimdi de pahalı uçak biletlerini tartışıyor.


Turizm Güncel - Dış Haberler

Pandemi süresince bazıları hiç seyahat etmeyen milyonlarca insan, kısıtlamalar kalkar kalkmaz 'intikam seyahati' için harekete geçti. Uçak bileti fiyatları pek çok uçuş rotası için pahalı olsa da, seyahat etmekten uzun süre mahrum kalan seyahatçiler bunu sineye çekiyor.

Fiyatlar pandemi öncesinin yüzde 30 üstünde

Uçuş talebinin arzın üzerinde olduğunu söyleyen Delta Airlines CEO'su Ed Bastian, "İş seyahati, tatil, business class... hiç fark etmez. Fiyatlar pandemi öncesinin yüzde 30 üzerinde olmasına rağmen her kategoride büyük bir uçuş talebi var." dedi.

Hamburg-Singapur uçak bileti 2 bin dolardan 5 bin dolara çıktı

Bloomberg'de yer alan habere göre, ekonomi sınıfı Hong Kong - Londra uçak bileti Cathay Pasific'te 5 bin 360 dolar (87 bin TL), New York-Londra arası ekonomi sınıfı uçak bileti ise 2 bin dolar (32 bin TL). Singapur Hava Yollarının daha önce 2 bin dolara sattığı Hamburg - Singapur bileti ise 5 bin dolara (81 TL) çıkmış durumda. Singapur Hava Yollarında uçak bileti fiyatlarının yüzde 27 arttığı belirtiliyor.

Dev uçaklar park halinde bekliyor

Çoğu ülke seyahat kısıtlamalarını kaldırsa da, taşıyıcılar tüm uçaklarını operasyona alma konusunda temkinli davranıyor. Şirketler yakıt maliyeti açısında avantajlı olan A350s ve 787 Dreamliner gibi modellere yöneldiği için, A380 superjumbolar ve Boeing 747-8s'ler yerde yatmaya devam ediyor. Öte yandan, Çin hala büyük oranda kapalı kaldığı için Güney Asya'daki sıkıntı devam ediyor.

“Hava yolu şirketlerinin yeniden filo oluşturması zaman alacak”

Asia Pasifik Hava Yolları Bölge Müdürü Subhas Menon, ancak mayıs ayında kısıtlamaların hafifletildiği için hava yolu şirketlerinin yeniden filolarını oluşturmasının zaman alacağını ifade etti. Menon, "Kesin şeyler söylemek için hala çok erken. Henüz haziran ayındayız ve bu iş musluğu açmaya benzemiyor." dedi.

Uçuş ağları da azaldı

Öte yandan hava yolu şirketleri pandemi döneminde uçuş ağlarını da azalttılar. Daha önce bir noktadan diğerine direkt uçan insanlar şimdi birkaç aktarma yapmayı göze almak zorunda. Mesela British Airways Hong Kong'a bile uçmuyor. Gökyüzünde daha az uçak var. Piyasaya daha az koltuk arz edildiği için toparlanmaya yavaşlıyor, bilet fiyatları ise artıyor.

Petrol fiyatları yükseliyor

Rusya-Ukrayna savaşı, ham petrol fiyatlarında son 18 ayda yaşanan istikrarlı artışı daha da kötüleştirdi. Şu anda bir hava yolu şirketinin giderlerinde jet yakıtının payı yüzde 38'e yükselmiş durumda. Bu oran daha önce yüzde 27 idi. Bazı bütçeli hava yolu şirketlerinde bu oran yüzde 50'ye kadar çıkıyor.

New York’ta jet yakıtı yüzde 80 zamlandı

Bölgeye göre değişmekle birlikte, ABD'de petrol fiyatları artıyor. Örneği New York'ta jet yakıtının fiyatı bu yıl yüzde 80 oranında arttı. ABD'li birçok taşıyıcı yakıt maliyetindeki artışı şimdiye kadar karşılayabildi. Ancak bunu bilet fiyatlarında zam yaparak başarabildi. Citigroup analistler, hava yolu şirketlerinin yakıt maliyetindeki artış nedeniyle bilet fiyatlarını daha da artırabileceğini ve bunun da gezginleri zorlayabileceğini belirtiyor.

“İntikam seyahatleri”

Öte yandan, bilet fiyatlarındaki bu büyük artışın insanların seyahatten alıkoymadığını görülüyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Eski Genel Müdürü Willie Walsh geçen ay yaptığı açıklamada, iki yıldır seyahate çıkamayan tüketicilerin tatil için daha pahalı uçak biletlerine yöneldiğine dikkat çekti. Analistler, seyahatçilerin bu tutumunu iki yıl evde kalmalarından dolayı iple çektikleri 'intikam seyahati'ne bağlıyor.

Personel sıkıntısı

Geride kalan iki yılda yüz binlerce pilot, kabin görevlisi ve havacılık sektörünün diğer çalışanları işini kaybetti. Ancak sektör, işleri pandemi öncesine döndürecek kadar hızlı işe alım yapamıyor.

Dünyanın en iyi havalimanları arasında gösterilen Singapur Changi Havalimanı şu anda 6 bin 500 işçi arıyor. Pek çok çalışan, daha az istikrarsız sektörlere kaydı ve geri dönmek niyetinde değil.Bu Haber 27.06.2022 - 09:57:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.