Rus hava yolu şiketleri: Türkiye bazı Rus uçaklarına hava sahasını kapattı

Rus hava yolu şiketleri: Türkiye bazı Rus uçaklarına hava sahasını kapattı

Türkiye’nin “çift tescilli” bazı uçaklara hava sahasını kapattığı iddia ediliyor.


Türkiye'nin "çifte kayıtlı" statüdeki bazı Rus havayolu şirketlerine ait uçakların 1 Kasım'dan beri hava sahasını kullanmasına izin vermediği ifade ediliyor.

TürkRus’un RBC'den aktardığı habere göre, yasak kararını Pegas Turistik, Nordwind Havayolu ve iki diğer Rus özel havayolundan kaynaklar doğruladı.

Nordwind Havayolu yönetim kurulu üyesi Anna Podgornaya, Türkiye'nin Rus uçaklarına "çift tescilli" durumunda uçuşları yasaklaması nedeniyle, örneğin Mısır'a uçuşların süresinin 20-30 dakika arttığını kaydetti.

Rusya Ulaştırma Bakanlığından bir kaynak, sorunun yakında Türkiye ile görüşeceğini söyledi.

Türkiye ile Rusya arasında yapılan uçuşlarda Rus tarafı çifte tescil sorunu olmayan uçakları kullanıyor.

Çifte tescil krizi, Rusya'ya uygulanan Batı yaptırımları ile başlamıştı.

Çoğunluğu uluslararası sivil havacılıktaki yaygın pratiğe uygun olarak Bermuda’da sicile kayıtlı olan çok sayıda kiralık uçağı Rusya iade etmeyi reddetmişti. Mart ayında, Ukrayna'daki askeri operasyonlar nedeniyle Rus havacılık endüstrisine uygulanan Batı yaptırımları üzerine Başkan Putin yerli şirketler tarafından kiralanan yabancı uçakların haklarının Rusya'da tesciline izin vermişti. Yetkililer, leasing anlaşmalarıyla alınan çok sayıda uçuğa elverişlilik sertifikaları vererek, iç hatlarda ve Rusya'ya yaptırım uygulamayan ülkelere uçuş için zemin hazırlamıştı. Rusya Ulaştırma Bakanlığına göre ülkede hizmet veren yolcu uçaklarının yarısından fazlası yabancı sicillerde kayıtlıydı.

 Rusya, yabancı devletlerin Moskova'yı suçladığı çifte kayıt sorununun aşılması için, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütünden Chicago Sözleşmesi uyarınca Bermuda'daki kayıtların silinmesi ve Rusya'da yapılan yeni kayıtların tanınması çağrısı yapmış ama bu teklif kabul görmemişti. Rus yetkiler, "Bermuda, Rusya Federasyonu'nda kayıtlı ve işletilen uçakları kendi sicilinden çıkarmalıdır. Rus taşıyıcıları, Bermuda havacılık yetkililerine ilgili talepleri gönderdi. Bermuda Havacılık Sicili tarafından uçağın kaydının silinmesinin gecikmesi, Chicago Sözleşmesinin ağır bir ihlalidir” diyor.

AB makamları, Rusya'nın kendi şirketlerine "mülkiyetleri yabancılara ait olan uçakları uygun uluslararası bir sertifika olmadan kullanmasına izin vererek uçuş güvenlik standartlarını ihlal ettiğini " savunmuş, Aeroflot, Pobeda, Rossiya, Sibirya (S7), Ural Airlines ve diğerleri dahil olmak üzere 20 Rus havayolunun Avrupa'ya uçuşlarını yasaklamıştı.Bu Haber 08.11.2022 - 10:51:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.