Osman Ayık: Bunun adı konaklama vergisi değil!

Osman Ayık: Bunun adı konaklama vergisi değil!
Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, taslakla sektöre getirilmeye çalışılan verginin, konaklama vergisi tanımının dışında olduğunu belirtti.

TuizmGüncel

Türkiye konaklama sektörü otellere getirilen yeni vergiyi tartışıyor. Hazırlanan yasa taslağına göre, konaklama hizmeti veren tüm tesisler yüzde 2 oranında devlete konaklama vergisi ödeyecek.

''Sektör bu yükü kaldıramaz''

Konuyla ilgili olarak TurizmGüncel’e konuşan TÜOFED Başkanı Osman Ayık, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na ödenecek payın ardından getirilen bu verginin sektöre ilave bir yük getirdiğini ve sektörün bunu kaldıramayacağını söyledi.

''Sadece konaklamayı değil tüm hizmetleri kapsıyor''

Taslakta belirtilen konaklama vergisinin dünyadaki örneklerle aynı olmadığını kaydeden Ayık, alınacak verginin sadece konaklamayı değil, tesis içinde yeme-içme, eğlence, aktivite, havuz, spa, masaj... gibi tüm hizmetleri kapsadığını ve bu haliyle konaklama vergisi sınıfına girmediğini belirtti. Ayık, ‘’Konaklama vergisi ismiyle getirilmek istenen vergi, doğrudan işletmeden alınan ilave bir vergi oluyor ve konaklama sektörü böyle bir yükü kaldıramaz.’’ dedi.Bu Haber 24.10.2019 - 15:03:00 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • turizmci - 25.10.2019 - 08:12

    merhaba arkadaşlar; bu çıkartılan tanıtım ajansı ve daha sonra gelen konaklama vergisi tüm turizm sektörünüde bitimek için mi yapılıyor acaba ,hayvancılık bitti tekstil bitti otomobil sanayi bitti tarım bitti her şey ithalata bağlandı bir tek ayakta durmaya ve türkiye ye döviz getirmeye çalışan sektör yani ihracat yapan sektör vergi yükünden bitecek zaten ihracatcı da sayılmıyor ya .her ne kadar ülkeye döviz girdisi sağlasada . sevgili turizm bakanımız bakan olunca çok sevinmiştik ancak onun da bu faaliyetlere bir şey diyememesi bizleri haddinden fazla üzmektedir. sanırım 2 sene içinde turizm sektörüde yukarıda saydığımız sektörler gibi biter bu yükü kaldırmak çok ama çok zor yol yakın iken lütfen bu vergilerden bir an önce kurtulalım ve zaten normalde vergi yükünden beli eğilen sektöre daha fazla yük bindirmiyelim ... saygılarımla.......

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.