Müberra Eresin: Günübirlik evlerle ilgili düzenlemeden memnuniyet duyuyoruz

Müberra Eresin: Günübirlik evlerle ilgili düzenlemeden memnuniyet duyuyoruz

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen konutların turizm amaçlı kullanılmasıyla ilgili kanunla ilgili değerlendirmede bulunan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, düzenlemeden memnuniyet duyduklarını ifade etti.


Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen konutların turizm amaçlı kullanılmasıyla ilgili kanunla ilgili değerlendirmede bulundu.

Düzenlemeden memnuniyet duyduklarını ifade eden Müberra Eresin’in açıklamaları şu şekilde:

“Turizm amaçlı kiralanan konutların kayıt altına alınmasını amaçlayan ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen kanunla ilgili memnuniyet duyuyoruz. Denetimlerin artırılması ve gereğinin yapılmasını, haksız kazancın önüne geçilmesi noktasında ve daha da önemlisi hem güvenlik, hem hijyen sebepleriyle çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Bu tip kiralamalara vergi ve belgelendirme uygulaması sistemin hem kontrol altına alınmasını hem de haksız rekabetin önüne geçilmesini sağlayacaktır. Rekabet eşitliğinin sağlanması açısından çok önemli. Bu konuda yoğun çalışmaları dolayısıyla başta Kültür ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Günlük kiralanan evler aracılığıyla gerçekleştirilen kayıt dışı otelcilik faaliyetlerindeki büyük artış bu yıl otel doluluk rakamlarımızı ciddi olumsuz etkileyen gelişmeler arasında yer aldı. Kayıt dışı günlük kiralık evler sıkıntısı geçmişte de bir dönem çok artmıştı, ancak her anlamda alınan tedbirlerle kontrol altına alınmıştı ancak Son 1-2 yılda sayılarda yeniden ciddi bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bu yolla kiralanan 60 bine yakın ev olduğu belirtiliyor.

Dünya genelinde birçok ülkede bu tür uygulamalara kısıtlama getirildi ve hatta bazı şehirlerde yasaklama yoluna gidildi. Özellikle belirtmek isteriz ki Airbnb gibi oluşumlara karşı değiliz. Konaklama sektörü olarak çeşitlilikten yanayız.

En önemli ve basit örneklerinden biri olan taksi konusunda Uber’in Türkiye’de de çalışması gerektiği fikrimiz gibi, her fırsatta rakiplerimizle rekabet edebilmek için dünyada var olan turizmle ilgili tüm sistemlerin Türkiye’de de olması gerektiğine inanıyoruz. Ancak öncelikli olarak yasal altyapılarının kurulması gerektiğini de düşünüyoruz. Dünyada da sistem bu şekilde işliyor. Evlerini Airbnb’yle kiralayanlar aynı zamanda vergi mükellefidir. Ama bizde böyle bir uygulama maalesef bulunmuyor. Bu da çok net haksız rekabet anlamına geliyor.”Bu Haber 13.10.2023 - 14:34:06 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
 • Necati Kulaç 17.10.2023 - 08:51

  Günlük kiralanan konutlar Otelcilerin doluluklarını etkilediği için bu düzenleme Otelcileri gözeten mantık ve bakış açısı ile yapılmamalı. Kurallar uygulanabilir olmalı , Örneğin Bir milyon lira gibi cezadan ve yıl içerisinde maksimum 90 günlük kiralama gün sınırlamasından söz ediliyor ? Bu iki kriter sizce uygulanabilir mi ? Evet yasal düzenleme yapılsın ama uygulanabilirliği genelde kabul görsün diye düşünüyorum.

 • Kazan- kazan

  Ali veli 15.10.2023 - 04:00

  Karşı taraf yaşamasın demekle olmaz. Orta yol bulunmalı ve her iki tarafta yaşamalidir

 • Batuhan Özhan 14.10.2023 - 11:28

  Turizm sezonunda odalarınızı dolduramadınız, beceriksizliğinizi kapatmak için evlere saldırıyorsunuz. Bu yıl belirlediğiniz oda ücretleri Avrupa piyasasından daha fazlaydı. Zaten yerli müşteriyi kaybettiniz. Turistte uyandı kazıklanmayacağı ülkelere rotaları çevirdiler.

 • Turizm

  Vatandas 14.10.2023 - 09:30

  Otelciler Türkiye kazanmasin ben kazanayim diyor... Bana göre vatan hainligi olarak bile degerlendirilmesi gerekbilir ...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.