Kervansaray Otellerine kayyum atanırken rüşvet verildi iddiası

Kervansaray Otellerine kayyum atanırken rüşvet verildi iddiası
Kervansaray Otellerine kayyum atanırken, mahkemeye rüşvet verildiği ileri sürüldü.

Aile tartışmalar, icra ve kayyum haberleriyle gündeme gelen Kervansaray Otelleri şimdi de rüşvet iddiaları ile gündemde. Gruba atanan 5 kişilik kayyum için mahkemeye rüşvet verildiği ileri sürüldü.

Sabah gazetesinden Sema Alim Dalgıç'ın haberinde, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından gruba atanan 5 kişilik kayyum için mahkemeye rüşvet verildiği ileri sürüldü.

Haberde yer alan iddiaya göre Kervansaray Yatırım Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Zeynep Tümer, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı ve üyelerinin de arasında bulunduğu 4 yargı mensubu hakkında Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) suç duyurusunda bulundu.

Suçlamalar arasında, 'organize bir şekilde rüşvet almak' , 'rüşvet vermek', 'rüşvete aracılık etmek', 'rüşvet alıp vererek yargıya müdahale etmek', 'şirketi ele geçirmek suretiyle şirketi dolandırmak, şirketin hak ve menfaatleri aleyhine kararlar almak', 'şirketi doğrudan ve kasıtlı olarak dolandırmak ve zarara uğratmak' yer alıyor.

Menfaat davası

HSK'ya verilen dilekçeye göre, holdingin eski Yönetim Kurulu Başkanı Selim Sayılgan ve babası Ertan Sayılgan'ın avukatı Mustafa Kahraman, eski iş arkadaşları İrfan Hattatoğlu'nu usulsüz bir şekilde kayyum heyetinin başkanlığına getirdi. Karara imza atan mahkeme başkanı ve üyelerine ise dilekçedeki iddiaya göre menfaat sağlandı.

Yine iddialara göre, Selim Sayılgan ilk olarak iş insanı Mahmut Selim Albayrak ile bağlantıya geçip kayyum atanması için mahkemeyi organize etmesini istedi. Albayrak da yargı dünyasına yakın bir isim olan aracıya ulaşarak talepleri iletti. Aracı, bu işi yapabileceğini ancak karşılığında 5 milyon dolar gerektiğini belirtti. Selim Sayılgan teklifi kabul etti. Taraflar menfaat konusunda anlaştıktan sonra kayyum heyeti belirlendi.

Davalar aynı mahkemeye

Dilekçeye göre, kayyumları atayacak mahkemenin bulunması için ilginç bir yönteme başvuruldu. Adli tatilde nöbetçi olan ve İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanı Ramazan Acar ile irtibat kuruldu. Dosyanın bu mahkemeye düşürülmesi için çalışma başlatıldı. Başkanlığını Acar'ın yaptığı mahkemenin nöbetçi olması beklendi. Kervansaray Yatırım Holding'in 65 hissedarına aynı ifadelerle şirketin genel kurulunun iptali için dava açtırıldı. Açılan davalardan biri de bu mahkemeye düştü. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nden önce açılan davalardan feragat edilince bu mahkemedeki dosya ilk dava haline geldi. Diğer açılan davaların da bu mahkemede birleştirilmesi sağlandı.Bu Haber 24.11.2020 - 14:37:58 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.