Kargı Koyundaki doğal sit alanına otel yapılmak isteniyor

Kargı Koyundaki doğal sit alanına otel yapılmak isteniyor

Özelleştirme İdaresi, açılan davada bilirkişinin ‘yapılaşmaya izin verilmemeli’ raporu hazırladığı Kargı Koyunun satış tarihini uzatma kararı aldı.


Muğla’nın Datça ilçesi Kargı Koyundaki kıymetli araziler tüm itirazlara rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme İdaresi tarafından satılacak.

Özelleştirme İdaresi tarafından satışa çıkarılan yaklaşık 37 bin metrekarelik alanın satış tarihi 8 Aralıktan 12 Ocak 2023 tarihine uzatıldı.

Yapılan açıklamada “Toplam 36 bin metrekare yüzölçümlü taşınmazların (bir bütün halinde) satış yöntemiyle özelleştirilmesi için 8 Aralık 2022 Perşembe günü saat 18.00 olan son teklif verme tarihi 12 Ocak 2023 Perşembe günü saat 18.00’a kadar uzatılmıştır. Teklifler, İhale Şartnamesinde belirtilen hususlar dikkate alınarak hazırlanıp, son teklif verme tarih ve saatine kadar İdarenin belirtilen adresine elden teslim edilecektir. Son teklif verme tarih ve saatinden sonra İdareye intikal edecek teklifler değerlendirmeye alınmayacaktır” denildi.

Birgün’den İsmail Ak’ın haberine göre, “3. derece arkeolojik sit alanında” yer alan araziler, önceki imar planlarına “Doğal karakteri korunacak alanlar ile arkeolojik sit alanı” olarak işlenmesine rağmen Özelleştirme İdaresi Başkanlığının değiştirdiği ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanan yeni imar planlarına otel alanı olarak işlendi.

Bilirkişi ‘yapılaşmaya izin verilmemeli’ raporu hazırlamıştı

Kasım ayında satışın iptal için açılan davada bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan raporda söz konusu alanın hiçbir şekilde yapılaşmaya açılmaması gerektiği ve yapılaşmanın bölgenin ekolojik ve tarihsel özelliklerinin bozulmasına neden olacağını ifade etmişti. Öte yandan heyet bölgenin yapılaşmaya açılması durumunda bölgedeki değerlerin geri döndürülemez şekilde yitirileceğini belirtmişti.Bu Haber 13.12.2022 - 09:43:31 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.