İşte Wyndham Rewards’un seyahat anketi sonuçları

İşte Wyndham Rewards’un seyahat anketi sonuçları

Wyndham Hotels & Resorts’un ödül programı Wyndham Rewards üyeleri arasında yapılan ankete Türkiye’den katılanların yarıya yakını, artan yaşam maliyetlerine rağmen seyahat etmeyi sürdüreceğini söylüyor.


Wyndham Hotels & Resorts’un ödül programı Wyndham Rewards’un Avrupa, Orta Doğu, Avrasya ve Afrika’daki (EMEA) toplam 5 bin 544 üyesinin katılımıyla düzenlenen anket kapsamında, katılımcılara geçtiğimiz yaz tatillerinde edindikleri tecrübeler ve gelecekteki seyahatleri üzerinde etkili olacak unsurlara dair sorular yöneltildi. Ankete Türkiye’den 890 Wyndham Rewards üyesi katıldı.

Ankete Türkiye’den katılanlar arasında geçtiğimiz yaz mevsiminde hiç seyahat etmeyenlerin oranı yüzde 12.7 oldu. Yaz mevsiminde en az bir kez seyahate çıkan katılımcıların yaklaşık yüzde 81’i Türkiye içinde seyahat ederken, yüzde 20.2’lik bir kesim 4 saate kadar uçuş mesafesindeki, yüzde 11’e yakın bir kesim ise 4 saatten uzun uçuş mesafesindeki yerleri ziyaret etti.

Ankette, katılımcılara geçtiğimiz yaz mevsiminde edindikleri tecrübenin gelecekteki seyahatlerini nasıl etkileyeceği de soruldu. Türkiye’den katılımcıların yüzde 59.4'ü "bir sonraki tatilleri için sabırsızlandığını" belirtirken, "gidilebilecek farklı yerleri değerlendireceğini" söyleyenlerin oranı da aynı oldu.

Artan maliyetler seyahatleri etkiliyor

Pandeminin ardından yüksek enflasyon oranlarının dünya genelinde etkili olmaya devam ettiği bu dönemde, artan yaşam maliyetlerinin ilerideki seyahat planlarını nasıl etkileyeceği de anketin EMEA genelindeki katılımcılarına soruldu. Ankete Türkiye’den katılanların yüzde 50.6’sı, artan yaşam maliyetlerinin kişisel seyahatlerini etkileyeceğini söyledi. Katılımcıların yüzde 35’i daha küçük bütçelerle de olsa seyahat etmeyi sürdüreceğini belirtirken, yüzde 14’ün biraz üzerindeki bir kesim ise seyahat planlarında hiçbir değişiklik yapmayı düşünmüyor.

Anket sonuçlarına göre seyahat edenler, toplam tatil sürelerini azaltmak yerine yolculuk gibi masraflardan kısarak seyahatlerini daha hesaplı hale getirmenin yollarını arıyor. Ankete Türkiye’den katılanların yüzde 30.8’i “daha az sayıda fakat daha uzun süreli seyahatlere çıkarak seyahat ve konaklama maliyetlerinden tasarruf edebileceğini” söylerken, aynı görüşü paylaşanların oranı İngiliz katılımcılar arasında yüzde 39’a yaklaşıyor.

Öncelik aile seyahatlerinde

Anket sonuçları, tatilcilerin ziyaret edecekleri yeri belirleyen etkenlere de ışık tutuyor. Ankete Türkiye'den katılanların yaklaşık yüzde 34'ü, seyahat planlarında en öncelikli olarak aile ve arkadaşlarından aldıkları tavsiyelerin etkili olduğunu söylüyor. Katılımcıların yüzde 21.6'sı ise öncelikli olarak internette yaptıkları araştırmaların kendilerine ilham verdiğini belirtiyor.

Türkiye'deki tatilciler, diğer bölgelere kıyasla daha geç rezervasyon yapmayı da sürdürüyor. Ankete Türkiye'den katılanların yüzde 18’den az bir kısmı tatilleri için rezervasyonlarını 6 aydan 1 yıla kadar uzanan bir süre önceden yaparken, bu oran Almanya'da yüzde 29’un, İngiltere'de ise yüzde 45’in üzerine çıkıyor.

İş seyahatleri listenin başında

Anketin katılımcılarına, bir sonraki seyahatlerini hangi amaçla gerçekleştirecekleri de soruldu. Türkiye’deki katılımcıların verdiği yanıtlarda iş seyahatleri yüzde 34.5 ile başı çekerken, onu yaklaşık yüzde 33 ile şehir tatilleri ve uzun hafta sonu tatilleri izledi. Katılımcıların yaklaşık yüzde 27’si 7 gece veya daha uzun süre konaklamalı tatil, yüzde 18’den fazlası ise iş ve tatili birleştirecekleri uzun bir konaklama planlıyor. Aile ve arkadaş ziyareti planlayanların oranı ise yüzde 15.4 oldu.

“Tatil için her kuruşun hakkını almak istiyoruz”

Wyndham Hotels & Resorts Türkiye Bölge Direktörü Ayça Bilgin, “Anket sonuçları, tatilcilerin seyahate çıkmak için bütçelerinin el verdiği her fırsatı değerlendirmeye hazır olduklarını gösteriyor. Daha az sayıda fakat daha uzun süreli seyahatlere çıkarak harcamalarını dengeliyorlar, indirimleri takip ediyorlar ve seyahati bir şekilde hayatlarının öncelikleri arasında tutuyorlar. Tatilimiz için harcadığımız her kuruşun hakkını en iyi şekilde alacağımızdan emin olmak istiyoruz. Wyndham Rewards gibi ödül programları da üyelerine sundukları özel teklifler, kazanılan puanları ücretsiz veya indirimli konaklamalarda kullanabilme gibi imkanlarla, seyahatleri daha bütçe dostu hale getirmeye yardımcı oluyor” dedi.Bu Haber 15.12.2022 - 10:48:45 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.