İşte Rusya’da en çok rezervasyon alan ülkeler

İşte Rusya’da en çok rezervasyon alan ülkeler

Rusya'da bu yıl mayıs tatili satışları geçen yıla göre arttı. Yaşanan uçak sıkıntısına rağmen Türkiye Rusya'daki yurt dışı satışlarında açık ara önde.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Satışların yüzde 75’i Rusya ve Türkiye’ye

Rusya'da mayıs tatili satışları 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 26 oranında arttı. Rus Tur Operatörleri Birliğinin 17 tur operatörünün satışlarından derlediği verilere göre, yapılan toplam satışın yüzde 75'ini Rusya ve Türkiye destinasyonları oluşturdu.

Geçen yılki mayıs tatilinde Türkiye ve Rusya kapalıydı

Ancak mayıs tatili için yaşanan rezervasyon artışının, aslında geçen yıl yüzde 70'lik düşüşten kaynaklandığına dikkat çekiliyor. Raporda, geçen yılki mayıs tatili döneminde Türkiye ve Mısır'ın kapalı olduğunun altı çiziliyor.

Rusya'dan Türkiye'ye dönük uçuşlarda azalma olsa da, uçuşların yapıldığına dikkat çeken ATOR, nisan ayının ikinci yarısından Rusya'nın bölgelerinden neredeyse her gün uçuş olduğuna vurgu yapılıyor.

Mısır'a ise şu anda sadece Biblio Globus ile Fun & Sun'ın charter programı düzenlediği, ayrıca bu ülkeye dönük İstanbul aktarmalı turların da bulunduğu ifade ediliyor.

Yurt dışına yapılan toplam satışın yüzde 60’ı Türkiye

Karayip Adaları'nın kapanması iki büyük kitle destinasyonunun (Türkiye - Mısır) oyuna dönmesine denk geldiği için Rusya'da dengeleri değiştirmedi. Türkiye tek başına toplam yurt dışı satışının yüzde 60'ını alıyor. Avrupa destinasyonları ise zaten geçen yıl da Rus turistlere kapalıydı. Mayıs tatili için Abhazya satışları da yüzde 7 artmış durumda.

Rusya içi satışlar da arttı

Öte yandan, Rusya iç turizm uzmanlarının mayıs dönemi için ülke içi tatil satışları da yüzde 17-25 artmış durumda. Ancak, ürün çeşitliliği sağlamış tur operatörlerinde bu oran yüzde 2-5 arasında. Nehir kruvaziyer turlarındaki artış ise yüzde 30.

Gelinen noktada, Rusya'da yapılan toplam tatil satışları Rusya ile Türkiye arasında (yüzde 36 ve yüzde 38) paylaşılıyor.

Fiyatlar bütçeli değil, bölgelerden uçuş yok

Rusya'da şu anda Türkiye'ye dönük talebin uçuş olanakları ile sınırlı olduğuna vurgu yapılıyor. Türkiye turlarında fiyatların bütçeli olmaması ve bölgelerden uçuş yapılamaması da diğer sorunlar. Buna rağmen, uçuşlar sadece rezervasyon değişikliği yapanlarla değil aynı zamanda yeni rezervasyon yapanlarla da dolu.

Büyük tur operatörlerinin satışlarında da Türkiye lider

ANEX Tour, PEGAS Touristik, Coral Travel, FUN&SUN ve Intourist gibi Rusya'nın önde gelen tur operatörleri, mayıs tatili satışlarının yüzde 35-62 arasında değişen oranlarda Türkiye'ye yapıldığını açıkladı.Bu Haber 27.04.2022 - 09:08:47 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.