Hakan Ateş: 22 otel gerçek değerinin yarısına satıldı

Hakan Ateş: 22 otel gerçek değerinin yarısına satıldı
22 otelin satışına tanık olduğunu belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, otellerin gerçek değerlerinin satış fiyatının iki katı olduğunu söyledi.

Türkiye’de turizm sektörüne en çok kredi kullandıran bankaların başında gelen Denizbank’ın genel müdüründe çarpıcı bir açıklama geldi.

Sözcü gazetesinden Serpil Yılmaz, Hakan Ateş’in, “22 otelin satışına tanık oldum, gerçek değerleri 2 katıydı” dediğini yazdı.

Pandemi nedeniyle turizm sektöründe yaşanan 35 milyar dolarlık kaybın turizm yatırımcıları ile bankaları karşı karşıya getirdiğini kaydeden Serpil Yılmaz, ‘’Sektörde toplam 16 milyar dolara ulaşan banka kredi borcunun geri ödenme takvimi, normal akışında ilerleyemiyor.’’ dedi.

Yatırım büyüklüğü 80 milyar dolara ulaşan otel yatırımcılarının önümüzdeki 1 yıl için Hazine'den 2 milyar dolar istediğini yazan Serpil Yılmaz, makalesinde Denizbank genel müdürü Hakan Ateş’in açıklamalarına da yer verdi. Yılmaz, ‘’Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) devlet tarafından finanse edilen kısmının çok küçük olduğunu söyleyen Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş; ‘Otel yatırımcılarının teminat eksiği bulunuyor. İşletme sermayesi yetersiz. 2018-2020 döneminde 22 otelin satış sürecine katıldım. Otellerin gerçek değeri ekspetriz değerlerinin 2 katıydı. Otel varlık değerlemesi inşaat projesi kriterleriyle yapılmamalı. Bu otellerin arsaları kıymetli. Turizmciler yarım sezonda otel yatırımlarını tamamlama kapasitesine sahip. Otellere, sektörün nitelikleriyle uyumlu ekspertiz raporları çıkmalı’ diyor.’’ ifadelerini kullandı.Bu Haber 28.11.2020 - 10:49:14 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
  • süleyman küçüktürkücü 30.11.2020 - 11:40

    ülkemiz yöneticilerinin bu pandemiden sonra dövizin ve turizmin değerini daha iyi anlayacaklarını düşünüyorum...

  • Zafer Cengiz 29.11.2020 - 08:44

    Turizmin bütünsel karakterini dikkate almaksızın "doldur boşalt odaklı ağırlama sektörünü öne çıkartan" ve eldeki kapasiteyi bile bilemeden #DestinasyonYÖNETİMİ Yapamayan #TürkTURİZMİ "olumsuz koşullarda sira dışı krizler girdaplarina ve çaresizlikten dumura uğramış haldedir. Son 20 yıldır niyet edilip de savsaklanan #StratejikHAMLE Süreci için toparlanmak zorunludur.

  • Feti KUYUCU 28.11.2020 - 10:58

    Hakan bey , turizm sektörü çok yakından izleyen bir bankacı büyüğümüz ama şu da göz ardı edilmemeli sadece ekpertiz şirketleri iskontolu değerleme yapmıyor banka içi ikinci bir ıskonto işlemine tabi tutuyor yada baştan ekpertiz şirketi yönlendiriliyor bu toptan bir anlayışla çözülmesi gereken bir konu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.