Depremde yıkılan Kırçuval Otel’in davasında bir tahliye daha

Depremde yıkılan Kırçuval Otel’in davasında bir tahliye daha

Depremde yıkılan Kırçuval Otel davasında bir tutuklu daha tahliye edildi.


6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinde yıkılan ve aralarında Malatya Belediyespor'un sporcularının da bulunduğu 20 kişinin hayatını kaybettiği Kırçuval Otel’in davasında bir tutuklu daha tahliye edildi.

MalatyaHaber’in aktardığına göre, geçtiğimiz haftalarda otelin sahibi Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval’ın tahliye edilmesinin ardından kardeşi Saffet Kırçuval’un da tahliye edildiği öğrenildi.

Kırçuval kardeşler, savunmalarında, binanın inşaatını kendilerinin yaptırmadıklarını, söz konusu binayı sonradan satın aldıklarını belirtmişlerdi.

Öte yandan yıkılan otel ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan Bilirkişi Raporunda şu ifadeler kaydedildi:

“Yapılan teknik incelemelere dayalı olarak Kırçuval Otel binasının mimari ve statik projelerindeki eksiklikler, beton malzemesinin yetersizliğinden, yapılan uygulama kusurlarından ve ayrıca yapıya uygulanan tadilat sonucunda statik projenin hazırlanarak ilgili birimlere uygulanmamasından kaynaklanan yetersizliklerden dolayı yıkılmış olduğu düşünülmüştür. 3194 sayılı İmar Kanunun ilgili maddelerine göre (madde 22, 28 ve 38), binanın statik ve mimari projesinde ve uygulamada bulunan eksiklik ve kusurlar sebebiyle proje müellifi ve projeleri kontrol etmekle yükümlü kamu kurumu yetkililerinin ve imalat aşamasındaki eksiklikler ve kusurlar sebebiyle de projesine uygun olarak imalatından sorumlu fenni mesul, müteahhit ve imalat denetimini yapan kamu kurumu yetkililerinin ilgilerine göre sorumlu olduğu düşünülmektedir.”Bu Haber 23.06.2023 - 10:56:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.