Budak: Turizmciye destek olmadınız bari köstek olmayın!

Budak: Turizmciye destek olmadınız bari köstek olmayın!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, 2023 yılı başında uygulanmaya başlanacak konaklama vergisinin 2024 yılı başına ertelenmesi çağrısı yaptı. Turizm sektörünün pandeminin yaralarını henüz tam olarak saramadığına dikkat çeken Budak, “ 2023 yılı bütçesinde 2,3 milyar lira Konaklama Vergisi toplanması öngörülüyor. Her ne kadar Kültür ve Turizm Bakanı, TÜİK’in şişirdiği turizm geliri rakamları üzerinden başarı öyküleri anlatsa da sektör henüz kayıp geçen iki yılı telafi edebilmiş değil.” diye konuştu.


“Ciro üzerinden vergi adil değil”

Ciro üzerinden yüzde 2 olarak tahsil edilecek konaklama vergisinin adil olmadığını dile getiren Budak, “ Birçok ülkede bu vergiler sabit. Turistin yaptığı harcamaya göre değişmiyor. Çok harcayan turistten çok vergi almak, hem turistlerin harcama yapmalarını hem de otel fiyatlarımızın rekabetçi olmasını engelleyecek. Bizim hedefimiz ülkeye gelen turistin daha fazla harcama yapmasını sağlamak olmalı. Konaklama Vergisi mevcut haliyle bu amaca hizmet etmiyor” dedi.

Türkiye’de öngörülen uygulamanın dünya örnekleriyle çeliştiğine dikkat eden Budak, şöyle konuştu:

“Konaklama vergisi yerel yönetimlere aktarılmalı”

“Konaklama Vergisi uygulayan diğer turizm ülkeleri, elde edilen geliri yerel yönetimlere aktarıyorlar. Bunun nedeni, turizm kentlerinde hizmet kalitesini artırmak ve sürdürülebilir turizmi geliştirmek. Bizdeki tasarım son derece yanlış. Toplanacak vergiler merkezi bütçeye kaynak olarak aktarılacak ve ne için kullanılacağı belli değil. Konaklama Vergisi uygulaması önce 2024 yılına ertelenmeli. Sonrasında da diğer ülkelerde olduğu gibi yerel yönetimlere aktarılacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Bütçe açıklarını kapatmak için konaklama vergisi uygulayan tek örnek ülke Yunanistan. Konaklama Vergisinden elde edilecek gelir iktidarın kevgire çevirdiği bütçenin açıklarını kapatmaya yetmez. Bu kaynağın yerel yönetimlere aktarılması, özellikle yaz sezonunda kentlerin olağan nüfusundan çok daha fazla misafire hizmet etmek zorunda kalan belediyeleri bir nebze rahatlatır."Bu Haber 31.10.2022 - 08:33:03 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.