Bolu, turizm için havalimanı istiyor: Gelirler 10 kata yakın artabilir

Bolu, turizm için havalimanı istiyor: Gelirler 10 kata yakın artabilir
Bolu Havalimanı projesinde son aşamaya gelindiğini açıklayan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, hem zengin turistler hem de son dönemde popüler hale gelen model uçaklar için özel bir havalimanının da yapılması durumunda kentin turizm gelirlerinin 10 kata yakın artabileceğini ifade ediyor...


Arap turistlerin uğrak yeri Karadeniz’in Doğu’su, Marmara’nın ise yeşil şehirleri oluyor. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise Bolu. Ancak Bolu, diğer kentlerin aksine Arap turistin zengin kesimini misafir ediyor. Kent, İstanbul ve Ankara’dan 2.5 saatlik uzaklığın olumlu yansımalarını görüyor. Yüzde 65’inin ormanlarla kaplı olmasının yanı sıra 200’e yakın göle ev sahipliği yapan Bolu, TÜROB’un haziranda açıkladığı verilere göre Arap turistlerin İstanbul dışında en fazla tercih ettikleri 3 kentten biri. Hal böyle olunca yerel yönetimler kente çalışmalarını da hızlandırmış durumda.Dünya'dan Kerim Ülker'in bugünkü yazısına göre, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, kentin sadece turizm değil spor, sağlık ve gastronomi şehri olacağını belirtiyor. Futbol kulüplerinin kamp için sıraya girdiği kentte kayak merkezleri, antrenman sahalarının öne çıktığını anlatan Yılmaz, “Türkiye’nin en uzun trekking yollarıyla, gastronomi okullarıyla, su ve yeşili bütünleştiren vizyon projeleri ile Bolu, Türkiye’nin yaşanabilir ilk 10 kenti arasında. Ancak hedef dünya kenti olmak” diyor.
 
HAVALİMANI ÇALIŞMALARI SON AŞAMADA

Havalimanı yatırımı için de çalışmaların son aşamaya geldiğini vurgulayan Yılmaz, şu bilgileri veriyor:

“Yer tespitleri yapıldı, projeleri hazırlandı. Hem sağlık hem de spor turizmi konusunda Bolu’nun büyük bir potansiyeli var. Bu potansiyeli artıracak Karacasu Termal Turizm Merkezi, fizik tedavi merkezi, spor hastanesi, ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarının yapılabileceği eğitim ve kamp alanları gibi çeşitli projeleri yürütüyoruz. Bolu özellikle futbolda iklim olarak da yaz kamplarına çok uygun. Yetkililer ve otoriteler Bolu’nun özellikle futbol kampları konusunda Avusturya ile baş başa gidebilecek bir potansiyele sahip olduğunu, yeni bir Avusturya olabileceğini söylüyorlar. Bu hedeflere ulaşabilmek için özellikle yurt dışından gelenlerin Bolu’ya ulaşımını da kolaylaştırmak gerekiyor. Yurt dışı uçuşların da gerçekleştirilebileceği Bolu Havaalanı Projesi’nin çalışmaları bitince 2019 Yatırım Programı’na alınacağına inanıyoruz.”
 
'TURİZM GELİRLERİNİ 10 KATA YAKIN ARTIRABİLİR'

Bolu’da hem zengin turistler hem de son dönemde popüler hale gelen model uçaklar için özel bir havalimanı da yapılması gündemde. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, “8 ve 18 kişilik jet ve küçük uçakların inip kalkabileceği, model uçak, pilot ve yamaç paraşütü eğitimlerinin verileceği 733 metre uzunluğunda 20 metre genişliğinde piste sahip havalimanı projesi planlıyoruz. Bolu, iki havalimanı projesiyle mevcut turizm gelirlerini 10 kata yakın artırabilir” diye konuşuyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız. 
 


Bu Haber 01.08.2018 - 10:23:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.