''Elimiz güçlendi!''

''Elimiz güçlendi!''

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un incelemelerinin ardından çok sayıda inşaatın mühürlenmesi sonrası, ‘’Bizim de elimiz güçlendi açıklamasında bulundu.


Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un çıklamalarının Bodrum için bir milat olduğunu belirterek “Kaçak yapılaşmaya karşı başlattığımız mücadelede elimizi güçlendirdi” dedi.

‘’Bodrum sahipsiz değil’’

Bodrum’da özellikle İmar Barışı’nın ardından artan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından da gündeme taşınan kaçak ve izinsiz yapılara ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ev sahipliğinde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum’daki meslek odaları ile STK temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında, Bakan Kurum’un açıklamaları değerlendirildi, “Bodrum sahipsiz değil” mesajı verildi.

Yeni projelere değil, rehabilitasyona ihtiyacımız var’’

Belediye Trafo Kafe’de düzenlenen “Bodrum Sahipsiz Değil” konulu toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un artık daha fazla yapılaşmaya tahammülü kalmadığını belirterek “Artık yeni projelere ihtiyacımız yok, durup nefes almaya ve rehabilitasyona ihtiyacımız var.” dedi.

Sezon biter bitmez harekete geçilecek

Bodrum Yarımadası’nda kaçak yapılarla sonuna kadar mücadele edeceklerini ve 4 ay önce göreve gelir gelmez başlattıkları seferberliğin, Bakan Murat Kurum’un açıklamalarıyla birlikte bir milat yaşadığını söyleyen Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seçildiğimiz andan itibaren, daha önceden yıkım kararı alınıp da uygulanmamış olan yaklaşık 30 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Bu imar barışını istismar ederek, yapı kayıt belgesi alarak onu yasallaştırabileceğini düşünenlere bir mesajdı. Bodrum sahipsiz değil mesajıydı. Bu yıkımlar bir farkındalık yarattı. Ve süreç devam ediyor. Yaz boyunca tüm tespitlerimizi yaptık. Çok ciddi sayıda kaçak ve ruhsat projesine aykırılıkları olan proje tespit ettik. Sezon biter bitmez ihlalleri ve kaçakları ortadan kaldırmaya devam edeceğiz.”

imarrr

İmar barışı ciddi bir hukuksuzluğun önünü açtı

Bodrum’u korumacı bir zihniyetle yönetme kararlılığında olduklarını söyleyen Başkan Aras, “Bodrum bu duruma bir günde, bir yılda gelmedi. Çok uzun süredir bizlerin de içinde olduğu bu süreç böyle devam etti. Bodrum artık dönülmez bir virajda. Bu nedenle öncelikle imardaki hukuki sistemi ve anlayışı yeniden ele almamız gerekiyor. Bundan sonra Bodrum’da sadece ve sadece rehabilitasyon amaçlı bir program uygulamak zorundayız. Bunun imar planlama süreçlerine dahil edilmesi gerekiyor. Bu topraklardaki gelişmeyi sadece imar odaklı olmaktan çıkarmamız gerekiyor. İmar barışı ciddi bir hukuksuzluğun önünü açtı ve bütün imar mevzuatı güdük hale getirildi. Vatandaşlarla yerel yönetimi karşı karşıya getirdiği gibi, vatandaşlar arasında da husumet yarattı. Sosyal travma yarattı. Biz artık Bodrum’da tüm değerlerimizi koruma ağırlıklı bir plan ve program yapacağız. Tüm kurumlarla birlikte çalışmaya hazırız.”

Gürün: Bu bir başlangıç

Toplantıda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de “Şimdiye kadar duymadığımız bir ses duyduk. Bakan geldi ve dedi ki ‘ben bunların hepsine ceza kesiyorum ve bir ay müsaade veriyorum.’ Ben gerçekten samimiyetle ve tüm saflığımla çok mutlu oldum. Bu tesislerdeki kaçağı kabul eden ve bununla ilgili gerekli işlemi başlatan bir hareket yaptığı için, sayın bakana huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu bir başlangıç. Çok önemli bir şey.” diye konuştu.

‘’Yetki ve sorumluluk belediyelere verilmeli’’

İmar yetki ve sorumluluklarının belediyelere verilmesi gerektiğine dikkat çeken Gürün, “Muğla’da büyükşehir belediyesine ya da ilçe belediyelerine ait plan yapma yetkisi acaba ne kadar? Özel çevre koruma alanları var. Peki bunlar gerçekten korunuyor mu? Herhalde biz yanlış tercüme ediyoruz. Turizm alanları var. Turizm Bakanlığı ‘ben bu bölgeyi turizm alanı ilan ettim’ diyebiliyor. O bölgede biz sadece itiraz eden, dava açan ve hukuki süreçleri bekleyen konumunda kalıyoruz. 5 yıldır ısrarla söylüyoruz. İmar yetki ve sorumluluk, ilçe ve büyükşehir belediyelerine verin ama bizi çizdiğiniz çerçeve içinde imar kanununa göre sıkı denetleyin.” dedi.

‘’Planları onlar yapıyor, bizim sadece ilan yetkimi var’’

Bakan Kurum tarafından tespit edilerek müdahalede bulunulan alanlarda Büyükşehir Belediyesi olarak sadece ‘ilan’ yetkilerinin olduğunu söyleyen Gürün, “Biz, onların yaptığı planları ilan ediyoruz. Sonra da itiraz ediyoruz. Anlaşılır bir olay değil. Bu şekilde icraata gelerek, elemanlarını göndererek, tespitler yaparak bir bakan ilk kez ciddi olarak girdi bu işe. Bunu takip etmemiz gerekiyor.”ifadelerini kullandı.



Bu Haber 24.08.2019 - 11:03:28 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.