Adalar’daki fayton krizi nasıl çözülecek?

Adalar’daki fayton krizi nasıl çözülecek?

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, faytın krizinin nasıl çözüleceği ile ilgili açıklama yaptı..


Hürriyet’e konuşan Erdem Gül, ruam hastalığı tespit edilen atların itlafı ve faytonlara at koşulması yasağıyla başlayan krizi e-Adalar projesiyle çözeceklerini söyledi. Adalar'daki toplu taşıma ve turistik turların önemli bir bölümünü elektrikli araçlarla yapmayı planladıklarını anlattı.

Elektrikli araçlar

“Toplu taşıma işini elektrikle çalışan, çevre kirliliği yaratmayan, tamamen sessiz 15-20 kişilik araçlarla çözeceğiz’’ diyen Gül, bu araçların sayısının 35-40 civarında olacağını belirterek Adalar'ın coğrafi ve kültürel yapısına uygun araçların seçimi üzerinde çalıştıklarını ifade etti

35-40 çevreci taksi

Günübirlik turistlerin tur ihtiyacını karşılamak için de 2-4 kişilik çevreci e-Taksiler devreye sokulacağını açıklayan Erdem Gül, ‘’Bunların sayısının da 35-40 kadar olması planlanıyor. Üç nesildir faytonculuk yapan aileleri de yok saymak mümkün değil. Hem bu nedenle, hem de Adalar'la özdeşleştiği için 35-40 faytonun bırakılması düşünülüyor.’’ diye konuştu.

İki tip araç

E-taksiler 4-12 saat şarjla 70-100 kilometre yol gidebilecek.

En yüksek hızı saatte 35 kilometre olacak.

Yüzde 10-25 arasındaki eğimli yolları tırmanabilecek.

Ücretlendirme kilometre esasına göre olacak.

Toplu taşıma araçlarının özellikleri

15-20 kişilik olacak. Yaz ve kış kullanımı için tenteyle donatılacak.

Tam yüklü iken yüzde 10 ile 25 arasında eğimi tırmanabilecek.

Tek şarjla 70-100 kilometre kat edebilecek ve İstanbul kart ile ödeme yapılabilecekBu Haber 25.12.2019 - 10:12:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • acar - 26.12.2019 - 11:10

    BU GÜNE KADAR YAPILMASI İCAP EDEN BİR İŞDİ. AMA BELEDİYE BAŞKANLARININ OY KORKAKLIĞI YÜZÜNDEN BİR TÜRLÜ TATBİK EDİLEMEDİ. ADA DA KULLANILAN ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN SAKAT RAPORU GEREKİYORDU. BU NE BÖYLE ADA ENGELLİLER ADASIMI İDİ. BU RAPORU VEREN DOKTORLARDAN HESAP SORULMALI

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.