ABD, Güney Kıbrıs’a dönük silah ambargosunu kaldırdı

ABD, Güney Kıbrıs’a dönük silah ambargosunu kaldırdı
Amerika Bileşik Devletleri, Güney Kıbrıs’a uyguladığı 33 yıllık silah ambargosunu kaldırdı.

ABD, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında gerilim yaşandığı bir dönemde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne dönük silah ambargosunu kaldırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 33 yıllık silah ambargosunun kaldırıldığını Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nicos Anastasiadis’a telefonla bizzat bildirdiği kaydedildi. Ambargonun kaldırılmasının sadece ölümcül olmayan silahları kapsadığı kaydedildi ve bir yılı kapsadığı kaydedildi. ABD’li yetkililerin, ambargonun kaldırılmasının Doğu Akeniz geriliminden bağımsız olduğu ileri sürüldü.

Türkiye’den tepki

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı:

*ABD'nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde bugün (1 Eylül) açıkladığı karar Ada'daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır.

*Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır.

*Doğu Akdeniz'de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD'nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

*ABD'nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz.

*Aksi takdirde Türkiye, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır.Bu Haber 02.09.2020 - 12:04:23 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.