‘2030 yılında İspanya’nın yolcu sayısı 11 milyon azalabilir’

‘2030 yılında İspanya’nın yolcu sayısı 11 milyon azalabilir’

ABD merkezli danışmanlık şirketi Deloitte tarafından yayınlanan rapora göre havacılık sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle İspanya’da 2030 yılında yolcu sayısı ve turizm gelirlerinin düşebileceği öngörülüyor.


ABD merkezli danışmanlık şirketi Deloitte, İspanya İş Örgütleri Konfederasyonunun (CEOE) Madrid'deki merkez ofisinde "Sürdürülebilir bir geleceğe doğru uçarken" adlı rapor sundu.

Raporda, Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında iklim, enerji, ulaşım ve vergilendirme politikalarının, emisyon oranının yüzde 55 azaltılması hedefine uygun haline getirilmesini öngören, AB'nin kabul ettiği "Fit for 55" paketinin olumsuz etkileri olacağı iddia edildi.

"Fit for 55" programının uygulanmasının maliyetinin, konvansiyonel yakıttan üç ila altı kat daha pahalı olan sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) kullanma zorunluluğunu getirdiği, bunun sonucunda da uçak bileti fiyatlarının artacağı vurgulandı.

Alınacak mali ve çevresel önlemlerin, İspanya'da 2030'da yabancı turist sayısının 11 milyon azalmasına, döviz gelirinde 12 milyar euroluk (bunun 3 milyar 200 bin eurosu otelcilik sektörünü kapsayacak) bir kayıp yaşanmasına ve sektörde 430 bin çalışanın iş kaybına neden olacağı ileri sürüldü.

TRT’nin aktardığı habere göre, havacılık sektörüne yönelik mali önlemlerin, 2030'da Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'da (GSYİH) yüzde 9 kayıp yaşanmasına ve 236 bin kişilik iş kaybına neden olacağı, çevresel önlemlerin ise GSYİH'in yüzde 7'sinde kayıp ve 194 bin kişinin işini kaybetmesi sonucunu doğurabileceği kaydedildi.Bu Haber 28.09.2022 - 11:39:07 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.