THY pilotlarının kokpitte ibadet etmesine izin

THY pilotlarının kokpitte ibadet etmesine izin

Türk Hava Yolları pilotlarının seferin kritik aşamaları hariç pilotların kokpitte ibadet edebilmesine izin verildi.


Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk Hava Yolları (THY) pilotlarının kokpitte namaz kılmasına yönelik hazırladığı Uçuş Operasyon Yönergesine izin verdi.

Geçtiğimiz nisan ayında gerçekleşen yurtdışı uçuşu sırasında kokpitte namaz kılmak isteyen ikinci pilot M.F.S'ye, 30 yıllık kaptan pilot Y.G, "Uçuş güvenliğini tehlikeye atabilir" diye karşı çıkmıştı.

Konunun medyada gündem olmasının ardından THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenleme getirileceğini açıklamıştı.

Patronlar Dünyası’ndan Toygun Atilla’nın haberine göre, kokpitte namaz kılmaya olanak tanıyan o düzenleme SHGM’nin de onayı ile yürürlüğe girdi.

THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadelere yer verildi:

"Türk Hava Yolları, uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir"Bu Haber 29.08.2023 - 14:25:44 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.