'Müze Otel' 120 milyon dolarlık yatırımla mayıs ayında açılıyor

'Müze Otel' 120 milyon dolarlık yatırımla mayıs ayında açılıyor
Antakya’da, The Museum Hotel Antakya’nın inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve aralarında dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin de bulunduğu eserler müzeye dönüşüyor. 120 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen otel, mayıs ayında açılacak.

17 bin metrekarelik alana sahip olan otelin inşaat çalışmaları sırasında tamamı Türk arkeolog, restoratör mimarlardan oluşan ekip tarafından gerçekleştirilen arkeolojik kazılarda Helenistik dönemden başlayarak İslami döneme kadar birbirini izleyen 5 kültür katmanı ve günümüze kadar gelen 13 farklı medeniyete ait esere ulaşıldı.

Milliyet'te yer alan habere göre, gerçekleşen kazılarla birlikte bir zaman tüneline dönüşen inşaat alanında bulunan eserler, müze haline getirildi. Müze, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek.

BAKAN ERSOY ESERLERİ İNCELEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Hatay’a yaptığı ziyaret sırasında Asfuroğlu Ailesi’nin ev sahipliğinde, The Museum Hotel Antakya’nın içinde açılacak olan ‘Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi’ndeki eserleri inceledi. Asfuroğlu Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Sabiha Asfuroğlu’dan eserler ve proje hakkında detaylı bilgi alan bakan Ersoy, mayıs ayında müze ve oteli tekrar ziyaret edeceğini ve açılışa katılacağını söyledi.

'120 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPTIK'

2009 yılında başladıkları projeyi, 2019 Mayıs ayında tamamlayacaklarını aktaran Sabiha Asfuroğlu, “Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Antakya’da hayata geçirmeye hazırlandığımız projemiz ülkemizin turizmi açısından da büyük önem taşıyor. Antakya’mıza yeni bir soluk getirmesini ve dünyaya yeni bir pencere açmasını bekliyoruz. 10 yıllık süreçte 120 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiğimiz projede yüzlerce kişiye istihdam sağlamaktan dolayı da çok mutluyuz” dedi.

İnşaat alanında 1050 metrekareden oluşan dünyanın en büyük tek parça mozaiğinin bulunduğu arkeolojik parkur ile birlikte aralarında Eros heykelciği ile sikkeler, metal objeler, mimari parçalar ve pişmiş toprak eserlerinde olduğu 30 bine yakın arkeolojik eser ortaya çıkmıştı. Yapılan çalışmalarda çeşitli üniversitelerden alanlarında uzman akademisyenlerden oluşturulan bir bilim heyeti de görev aldı.

HİLTON ANLAŞMASI BOZULDU
 
Otelin işletmesi için Hilton markasıyla yapılan anlaşma, bu yılın ocak ayında bozulmuştu. Daha önce adının Hilton Müze Otel olacağı belirtilen tesisin, The Museum Hotel Antakya olarak hizmet vereceği ve işletmesini de otelin yatırımcısı Necmi Asfuroğlu'nun yapacağı belirtilmişti.


Bu Haber 12.03.2019 - 10:38:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • YUNUS TURK - 21.07.2019 - 06:49

    En basit ,genelde en doğru olandır. Müze OtelAntakya Olmasi gereken ,akılda kalmasa dahi ,mantık yürüterek kolayca anlaşılacak VE hatırlanacak BIR ifade.Ozetle küresel güçlerin marka isimlerini alıp kullanmak gerçekte kullanılmaktadır. Bu sebeple Asfuroglu ailesini milli ,yerli tercihlerinden dolayi canı gönülden kutluyorum.YunusTurk Boğaziçi 80 TURIZM.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.