‘Mandarin Oriental Bodrum’a Azeri ortak geliyor’ iddiası

‘Mandarin Oriental Bodrum’a Azeri ortak geliyor’ iddiası

Bodrum’un ünlük oteli Mandarin Oriental’e Azeri ortak gelebileceği ileri sürüldü.


Azerbaycan’da bankacılık dışında sigorta, inşaat, sanayi, turizm alanlarında faaliyet gösteren Pasha

Holding’in Mandarin Oriental Hotel Bodrum’a ortak olmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Ekonomi Burada yazarı Kerim Ülker’in yazısına göre 2006 yılında kurulan ve 9,6 milyar dolar varlığı bulunan Pash Holding, anlaşma sağlanması durumunda Paşayev Ailesi, Vedat Aşçı’nın yönettiği Astaş Holding’e ait Asta Cennetköy Turizm şirketine ortak olacak.

650 milyon lira yatırımla yapıldı

Yazıda belirtildiğine göre Asta Cennetköy Turizm, Bodrum Ticaret Odası’na kayıtlı. Oda kayıtlarına göre de şirketin merkezi Gölköy Mahallesi’nde bulunan ultra lüks sınıftaki turizm tesisi olan Mandarin Oriental Hotel’in binası olarak ifade edilmiş. Yani edindiğim bilgilere göre Paşayev ailesi, bir anlamda Mandarin Oriental Hotel’e ortak olacak. Uzakdoğu kökenli lüks otel zinciri Mandarin Oriental’ın Türkiye’deki ilk oteli Mandarin Oriental, 2014 yılında Bodrum'da açıldı. 650 milyon Euro yatırımla Astaş Holding tarafından hayata geçirilen proje, Bodrum, Göltürkbükü Cennet Koyu’nda 600 dönüm arazi üzerinde yer alıyor.

9,5 milyar dolar varlığı var

Bakü’deki ünlü Absheron Hotel’in sahibi olan Paşa Holding’in portföyünde Port Bakü Towers en dikkat çeken turizm yatırımlarından biri. Azerbaycan’ın yanı sıra Gürcistan’da faaliyet gösteren Pasha Bank, 2013 yılında Türkiye’ye geldi. 2021 Aralık ayı itibarıyla 15.5 milyar Manat yani 9.5 milyar dolar varlığı bulunan Pasha Holding, Azerbaycan bankacılık sektörünün yüzde 33’ünü tek başına yönetiyor. 2020 yılında 9 bin 500, 2021 yılında da 16 bin 500 çalışanı bulunan grup, Türkiye’de yatırım bankacılığı dışında bir de turizm alanında faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin en önemli enerji şirketlerinden Turcas’ın patronu Aksoy ve İpekçi ailesinden On-cue Turizm adlı şirketini satın almıştı. Şu anda 928 milyon TL’lik dev bir sermayeye sahip olan şirketin adı da PD Turizm ve Gayrimenkul Anonim Şirketi olarak değişti. PD Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Pasha Holding Türkiye Yöneticisi Vugar Mustafayev ve Pasha Bank Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Cenk Eynehan.Bu Haber 05.12.2022 - 11:46:53 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.