TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Ukrayna pazarının nabzını tuttu

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Ukrayna pazarının nabzını tuttu
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, ana turizm pazarlarındaki mevkidaşlarıyla 2021 sezonu için görüşmelerini sürdürüyor.


Daha önce ABTA CEO'su Mark Tenzer (İngiltere), ATOR Başkanı Maya Lomidze (Rusya), DRV Başkanı Norbert Fiebig (Almanya), USTOA Başkanı Terry Dale (ABD) ve ANRV Başkanı Frank Oostdam (Hollanda) ile görüşen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, son toplantısını online ortamda Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı (DART) Başkanı Mariana Oleskiv ile gerçekleştirdi.

''900 binden fazla Ukraynalıyı ülkemizde konuk ettik''

Bağlıkaya görüşmede Mariana Oleskiv'e, ''Ukrayna bizim önde gelen turizm pazarlarımızdan biri. Pandemi döneminde bile Türkiye’yi ilk ziyaret eden misafirlerimiz Ukraynalıydı. Buraya gelmeler moralimizi yükseltti ve bu zorlu dönemi geçirmemize yardımcı oldu. Pandemiye rağmen 2020 yılının on aylık döneminde 900 binden fazla Ukraynalıyı ülkemizde konuk ettik. Bu nedenle Türkiye turizminde önemli bir yere sahipsiniz. Bildiğiniz gibi, turizm sektörlerimiz arasında güçlü bir bağ ve stratejik bir ilişki var. Öte yandan, Ukrayna kolay ulaşımıyla bizim için büyük turizm potansiyeli olan bir yer. Bu da Türk ziyaretçiler için çok değerli bir yer olmasını sağlıyor” dedi.

Ukrayna Devlet Turizm Geliştirme Ajansı Başkanı Mariana Oleskiv ise 2020 yılında ülkesinin vatandaşları için Türkiye’nin bir numaralı turizm durağı olduğunu belirtti.

İnsanlar seyahat etmeyi çok özlediğine dikkat çeken Oleskiv 2021 yılının Türkiye'nin şehir gezileri satması için büyük bir fırsat olabileceğini ifade ettti. Özellikle Lviv, Odesa ve Kiev gibi büyük şehirlerde yaşayan Ukraynalılar için bu şehir gezilerinin büyük bir pazar olduğuna işaret eden DART Başkanı, şu değerlendirmeyi yaptı:

''Bu Türkiye için büyük bir fırsat''

''Çünkü insanlar artık kendi ülkelerinde bulunmaktan sıkıldı. Şu anda birçok arkadaşım İstanbul’a gitti. Bence başka şehirleri de hafta sonu için ya da üç dört günlüğüne böyle bir durak hâline getirebilirsiniz. İnsanlar bütçe dostu havayollarıyla Avrupa şehirlerine gidiyordu ama şu an AB kapıları kapalı. Bu Türkiye için bir fırsat. Kapadokya, Ukraynalıların pek bilmediği bir bölgeydi ama 2020 yılında sosyal medya ve Instagram’dan oraya ait birçok fotoğraf gördüler ve ilgileri arttı. Lezzetleriyle Unesco Listesi’ne giren Gaziantep de yemekleri ve bölgenin ruhuyla Ukraynalılar için bir başka durak olabilir.” sözleriyle Türkiye’nin, Antalya dışında diğer bölgelere de ilginin artmaya başladığını ifade etti.Bu Haber 11.01.2021 - 15:57:36 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.