Norbert Fiebig 2021 beklentisini TÜSAB Başkanı Bağlıkaya’ya açıkladı

Norbert Fiebig 2021 beklentisini TÜSAB Başkanı Bağlıkaya’ya açıkladı
Türkiye’nin ana pazarlarındaki önde gelen turizm örgütleriyle görüşmelerini sürdüren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, son olarak Alman Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ile bir görüşme gerçekleştirdi. Fiebig görüşmede, 2021 sezonunda Almanya pazarının nasıl bir performans göstereceğine ilişkin öngörüsünü de paylaştı.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ABTA Başkanı Mark Tanzer ve ATOR Başkanı Maya Lomidze’nin ardından Almanya Seyahat Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig ile görüntülü online bir toplantı gerçekleştirdi.

Türkiye ve Almanya’daki acentelerin ve tur operatörlerinin pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları ve çözüm önerilerini masaya yatıran Fiebig ve Bağlıkaya önümüzdeki sezona ilişkin de beklenti ve öngörülerini paylaştı.

‘’Anlaşmanın 2021’de de devreye girmesini umuyorum’’

Bu yıl Almanya seyahat pazarında yüzde 80 oranında düşüş yaşandığını belirten DRV Başkanı Başkanı Norbert Fiebig, Türkiye destinasyonundaki düşüşün yüzde 77 olduğunu belirtti. Türkiye ile ‘’Alman hükümetleri arasındaki ikili anlaşma nedeniyle pandemi sürecinde Türkiye’ye seyahat etmek mümkün oldu’’ diyen DRV Başkanı Fiebig, bu çabadan dolayı memnun olduklarını belirtti. Yaz sezonunun ardından seyahat kısıtlamalarının yeniden gündeme geldiğini hatırlatan Fiebig, anlaşmanın 2021 sezonu öncesinde yeniden devreye girmesini umut ettiklerini dile getirdi.

‘’Ağır kısıtlamalarla karşı karşıyayız, rezervasyon alamıyoruz’’

‘’Almanya salgın nedeniyle sıkıntılı ve kötü günler geçiriyor ‘’diyen Fiebig, ülkede 10 Ocak’a kadar sürecek ve tüm sosyal hayatı etkileyecek bir karantina sürecine girildiğini anlattı. Fiebig, “Ağır kısıtlamalarla karşı karşıyayız, gittiği yerden dönenler 7 ile 10 gün arasında karantinaya girmek zorunda. Bu nedenle rezervasyon alamıyoruz, insanlar yabancı ülkelere tatile gitmeyi tercih etmiyorlar. Tatili Almanya’da geçirecekler içinse otellerin hepsi kapalı. Hükümetimizden işimize yeniden başlamamızı sağlamalarını istiyoruz. Hükümetimize şu anda içinde bulunduğumuz durumla ilgili bazı yönergeler sunmaları için baskı yapıyoruz” dedi.

firuz_bağlıkaya-norbert_fiebig

Almanların tatil karantina etkili”

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Alman meslektaşına hem Almanya hem de Türkiye’de aşılama sürecinin başlamasının 2021 turizm sezonuna olumlu etkileri olup olmayacağını da sordu. Fiebig “Aşının çözüm değil, çözümün parçası olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de aşılama sayısının artması bulaşma riskini düşüreceği için güveni artırır. Bu sayede Almanya’nın ikili anlaşmayı yeniden devreye sokması kolaylaşacaktır. Araştırmalara göre Almanların yüzde 60’ı aşı olmak istiyor. Almanya’da seyahat eden yaş grubu Şubat - Mart gibi aşılanmaya başlayacak. Aşılama süreci bir yıl sürecek, oran yüzde 60’ı bulduğunda virüsün yayılmayacağı söyleniyor. Aşıyla bütün sorunlarımız çözülmeyecek. Hızlı test yöntemlerine ihtiyacımız var. Çünkü insanların tatil kararında dönüşte karantina olup olmayacağı çok etkili” sözleriyle aşının turizme olan etkisini değerlendirdi.

Almanya’da 2019 rakamlarının yüzde 50-60’ını yakalarız”

Fiebig, Bağlıkaya’nın 2021 öngörüsü ile ilgili soruya ise “2021 yılında 2019 yılındaki ciro ve rezervasyon sayılarının yüzde 50-60’ını yakalayacağımızı öngörüyoruz. Daha fazla destinasyon seyahate açıldıkça bu rakam artabilir. Türkiye destinasyonunda ikili anlaşmanın yeniden devreye girmesi önemli. Muhtemelen şubat ayından sonra her şey daha iyi olacak. 2021’in ilk çeyreğinde aşıyı takip edeceğiz. Sonraki dönemde ise seyahat eğilimleri şekillenmeye başlayacak. İnsanlar seyahat etmeyi çok istiyor, rezervasyonlarını yapıp seyahat edecekler. Ama bunda ülkelerin ekonomik durumları da etkili olacak” yanıtını verdi.

Sırada ABD Tur Operatörleri Birliği var

Firuz Bağlıkaya ve Norbert Fiebig, Almanya Türkiye seyahat pazarını konuşmak üzere Ocak ayında yeniden görüşmek için sözleşti. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın dünya turizminde 2021 öngörüsü oluşturmak amacıyla bir sonraki görüşmeyi Amerika Birleşik Devletleri Tur Operatörleri Birliği Başkanı Terry Dale ile yapacak.Bu Haber 24.12.2020 - 11:05:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.