''Turizm sektörü için kısa çalışma ödeneği uzatılabilir''

''Turizm sektörü için kısa çalışma ödeneği uzatılabilir''
Sözcü gazetesi yazarı Sezgin Özcan, turizm sektöründe kısa çalışmanın uzatılabileceğini yazdı.

Bir turizm çalışanının gönderdiği mesajı köşesine taşıyan Sözcü gazetesi yazarı Sezgin Özcan, turizm sektöründe kısa çalışmanın uzatılabileceğini yazdı.

Turizm çalışanının gönderdiği, ''Mart 2005'den itibaren bir otelde çalışmaktayım. 1 Nisan-22 Haziran tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldık. 22 Haziran'da işe çağrılacaktık, otel yarı kapasitede çalışacağından dolayı kadronun daraltılacağı söylenerek işe çağrılmadık. 1 Temmuz-1 Ağustos tarihleri arasında kısa çalışma ödeneğinden tekrar yararlandırıldık. Kısa çalışma ödeneğinden sonra (benim gibi işyerinde 3-5 kişi daha var) eylül ya da ekim ayına kadar ücretsiz izin desteğinden yararlandırılacağımız konuşuluyor. Ücretsiz izin desteği ne zaman sona eriyor (eylül ya da ekim 17 söyleniyor)? Kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar ücretsiz izin desteğinden yararlanır mı? İşe çağrılmazsak ya da ücretsiz izin desteği bittikten sonra ücretsiz izin dayatması yapılırsa ne yapmam gerekiyor? İş buluyorum fakat istifa edip 15 yıllık tazminatımı yakmak istemiyorum.'' şeklindeki mesaja yanıt veren Sezgin Özcan, şunları yazdı:

''Ücretsiz izin kullandırılmasına ve buna bağlı olarak ücretsiz izin desteğine ilişkin süre, 17 Ağustos 2020 tarihinde sona eriyor. Ancak Meclis'e sunulan ve hafta içinde yasalaşması beklenen kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı'na, her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar süreyi uzatma yetkisi veriliyor.

Kısa çalışma ödeneğinden yararlananların, kısa çalışma uygulaması sona erdikten sonra ücretsiz izin desteğinden yararlanmaları mümkün. İşe çağrılmamanız ya da ücretsiz izin desteği bittikten sonra ücretsiz izin dayatması yapılması halinde, haklı nedenle iş sözleşmenizi feshetmeniz ve kıdem tazminatına hak kazanmanız mümkün olabilir. Alacağınız pozisyon konusunda işverenin uygulamaları ve tavrı belirleyici olacaktır.

Diğer yandan, yine aynı kanun teklifi ile Cumhurbaşkanı'na, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresini bir bütün halinde veya sektörel olarak ayrı ayrı 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatma yetkisi veriliyor. Turizm sektörü de ekonomik açıdan stratejik sektörler arasında olduğundan, kısa çalışma ödeneğinden yararlanma süresi uzatılabilir.''Bu Haber 22.07.2020 - 15:52:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.