Mehmet Nuri Ersoy’dan aşı sertifikası açıklaması

Mehmet Nuri Ersoy’dan aşı sertifikası açıklaması
Kültür ve turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin turist kabul etme sürecine ilişkin İngiliz yayın kuruluşuna açıklamalarda bulundu.


TurizmGüncel – Dış Haberler

İngiliz The Telegraph gazetesi, ‘’Türkiye, İngiliz tatilciyi covid denetimi olmadan kabul eden ilk ülke olmayı planlıyor’’ başlığıyla bir haber yayınladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un BBC ONE televizyonuna yaptığı açıklamalara yer verilen haberde, ''Türkiye aşı sertifikası sormayacak. Girişlerde istenen PCR tesi ise 15 Nisan'da gözden geçirilecek.'' ifadelerine yer verildi.

Haberde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şu açıklamalarına yer verildi:

''Geçen yaz olduğu gibi, bu yaz da İngiliz turistleri ağırlamayı dört gözle bekliyoruz. Türkiye'ye dönük seyahatlerin düşük riskli olması amacıyla, dünya standartlarında sınır kontrolleri yapıyoruz.

Bu süreçlerin dünya standartlarında olması amacıyla İngiliz otoriteleriyle birlikte çalışıyoruz.

‘’PCR testine 15 Nisan’da karar vereceğiz’’

Türkiye'ye girişlerde aşı sertifikası sormayacağız. 15 Nisan'dan sonra vaka durumuna bakarak, ülkeye giriş yapan İngiliz vatandaşlarından PCR testi talep edip etmeyeceğimize karar vereceğiz. İngiliz hükümetinin uygulamaya koyduğu aşılama programı ve yaz başına kadar nüfusun önemli bir bölümünün aşılancak olmasından dolayı, girişlerde PCR testine gerek kalmayacağını umuyoruz.

‘’8 binden fazla tesis sertifikalandırıldı’’

Ziyaretçilerin her aşamada güvenli ve sağlıklı bir tatil geçirebilmeleri için 2020 yılında başlattığımı Güvenli Turizm Sertifika Programına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu yıl kapsamı genişlettik ve 30 oda ve üzeri tüm konaklama tesislerinde sertifikayı zorunlu hale getirdik. Şimdiye kadar 8 binden fazla tesis sertifikalandırıldı.

‘’Özel sigorta paketi sunuyoruz’’

Türkiye'deki oteller, 'Güvenli Turizm Sertifikası' kapsamında, turistlerin Türkiye'den İngiltere'ye veya başka ülkelere gitmeden önce gerekirse test sonuçlarını alabilmeleri için test olanakları sağlıyor. Test ücreti yaklaşık 30 euro ve uluslararası havalimanlarında da test merkezleri mevcut. Türkiye ayrıca 15 euro karşılığında tedavi ilaç ve acil balım giderlerini karşılayan özel bir sigorta paketi de sunuyor.

‘’Sezon geçen yıla göre çok daha güvenli olacak’’

Cocid-19 Konaklama Destek Sigortası, düzenlenen sağlık raporunun ardından gerekebilecek ekstra konaklama masraflarını da karşılıyor. İngiltere'de ve Türkiye'de devam eden başarılı aşılama programları sayesinde, sezonun geçen yıla göre çok daha güvenli olacağına inanıyoruz. Türkiye'de şu ana kadar 10 milyondan fazla insan aşılandı.''Bu Haber 15.03.2021 - 11:56:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Arif - 15.03.2021 - 07:46

    Tabi kendide turizm patronlarından biri olduğu için çalışan,kcö de olan personeli düşünen yok.son iki ay için kcö yü kes işten çıkarma yasagını devam ettir ama ücretsiz izin vermeyide uzat..ohh ne ala ,tabi işten çıkarma yasağı uzatmazsa personele tazmınat ödemek zorundalar.kendi gibi patronlardan kim ister bunu. Uzatın gitsin, personel ne yaparsa yapsın tabi dimi..1400 tl ye bir ay nasil geçinirse geçinsin..

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.