Mehmet Nuri Ersoy: Turizmi nisanda açarız ağustosta dolarız

Mehmet Nuri Ersoy: Turizmi nisanda açarız ağustosta dolarız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmin nisanda açılacağını ve Türkiye’nin ağustosta dolacağını söyledi.


TurizmGüncel

‘’Rakiplerimizden daha iyi performans gösterdik’’

Habertürk TV’de Veyis Ateş’in sunduğu Akşam Haberleri’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2020’de rakiplerine (İspanya, Yunanistan) kıyasla daha iyi bir sezon geçirdiğini söyledi. Bu başarının arkasında güvenli turizm sertifikasının yattığını söyleyen Ersoy, ‘’Bunu kamu ile özel sektörünün çok başarılı bir iş birliği ile başardık. Güvenli turizm sertifikasını kanunla zorunlu tuttuk ve çok sıkı uyguladık. Birçok ülke bu sertifikayı kopyalamaya çalıştı ama yapamadı.’’ dedi.

Turizmi nisan ayında başlatırız, soft açılış yaparız’’

Turizmi nisan ayında başlatmayı hedeflediklerini söyleyen Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Çok yoğun bir şekilde değil ama soft bir açılış yapacağız. Turizm Akdeniz’de başlayacak güney Ege ve kuzey Ege’ye yayılacak. Nisanda Rus bayramı var 10 günlük tatil var. Orada bir yoğunluk oluşur. Devamında ramazan bayramı var. Bütün bunlara bakarsanız hareketlenmeyi başlatırız.’’ İfadelerini kullandı.

‘’Pazarları kontrol altında tutmamız lazım’’

Pandemi döneminde hava köprülerinin son dakikada açılıp kapandığına dikkat çeken Ersoy, son dakika tanıtımı yapılacağını ve pazarların kontrol altında tutulacağını ifade etti. Ersoy, ‘’Bizim her dakika pazarları yönetmemiz ve son dakika karar veren misafirleri almamız lazım.’’ şeklinde konuştu.

‘’Ağustos, eylül, ekim döneminde Türkiye dolacak’’

Ersoy konuşmasının devamında, ‘’Şu anda ağustos, eylül, ekim tatiline yoğun talep var. Bu dönemde Türkiye dolacak gibi görünüyor. Oteller geçen yılki indirim farklarını ve kur farklarını yansıtıyorlar ama eskide olduğu gibi yerliye başka yabancıya başka fiyat yok. (…)Turizm nisanda yerli pazarla başlar, nisan sonu itibariyle Rusya ve devamında İngiltere devreye girer. Buradaki kritik nokta haftalık vaka sayısının 100 binde 20’yi geçmemesi. Bu oranlara sahip olanlar misafir ağırlamaya hazır hale geliyor. Şu anda hangi ülkenin nasıl hareket edeceği bilinmiyor. O zamanki vaka sayılarına bakılacak.’’ diyerek fiyat kontrolünde internetin önemine dikkat çekti.

Ersoy ayrıca, 2021’de 31 milyon turist hedeflediklerini ve bu sayıya mutlaka ulaşacaklarını söyledi.Bu Haber 04.02.2021 - 18:58:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Bahtsız Bedevi - 12.02.2021 - 03:39

    Kardeşim başka sektöre yonelin böyle giderse turizm zor baslar bu sezonda işler kesat gidecek gibi S400 meselesi yaptırımlar mutasyon bunlar işi cikmaza sokuyor zor dostum zor

  • osman osman - 06.02.2021 - 12:23

    insallah olmaz bu yıl turizim

  • Aziz dolu - 05.02.2021 - 02:28

    Peki neden martta başlatmiyorsunuz turizmi,milletin artık gücü kalmadı borçla harçla ev geçindirmeye çalısıyoruz ve borç gırtlagimızı aştı şimdi borcu borçla kapatmaya çalısiyoruz. Yunanistan bile turizm Çalışanlarını aşılamaya başladıki sezonda işte bakin bizim turistik tesislerimiz böyle guvenli imajı verecekler biz neden onların gerisindeyiz bu konuda ? Ayrica 65 yaş üstü vatandaşlarımızla aşılamaya başlayacağinıza gençleri aşilayarak ise başlasaydıniz bence daha fazla yararlı olurdu çünkü gençler yaşlılalara nazaran daha faal durumdular ve daha çok geziyorlar buda riski dahada arttırıyor gençler aşilansaydi hastalığin seyri daha hızlı düşmezmiydi ? Iş gücü kaybimizda olmazdı sezon açildıginda ne olacakki tüm kazanacağimiz paralar borçlara gidecek sezon bitecek yine borçlanma başlayacak ????

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.