Erkan Yağcı Antalya’nın 2022 hedefini açıkladı

Erkan Yağcı Antalya’nın 2022 hedefini açıkladı
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2022 sezonuna ilişkin beklentilerini TurizmGüncel’e anlattı.


TurizmGüncel – Özel

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, hem katıldığını WTM Londra Fuarına ilişkin gözlemlerini paylaştı hem de 2022 sezonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İngiltere pazarının Türkiye ve Antalya için son derece önemli olduğunu ifade eden Erkan Yağcı, 2019’da Türkiye’ye 2,5 milyon, Antalya’ya ise 700 bin civarında İngiliz turist geldiğini anımsattı. Yağcı, “Bu nedenle ben İngiltere’nin, Almanya ve Rusya’nın yanında 3. ana pazar olarak konumlanabileceğini söylüyorum. Bunun için gerekli olan hava yolu ve tur operatörü ayağı mevcut.” diye konuştu.

“İngiltere pazarında 5 milyon ziyaretçi sayısına ulaşabiliriz”

WTM Londra Fuarında ertelenmiş bir talep olduğunu gördüklerini ifade eden AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2022 ile ilgili herkeste beklentinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Yağcı, “Ben artık yeniden radikal karantina kararlarına dönüleceğini düşünmüyorum. 2022’de belki de en fazla gelişme gösterecek, en fazla parlayacak pazarımız İngiltere olacak. Nasıl ki Rusya’da 7, Almanya’da 5 milyona ziyaretçi sayısına ulaştıysak, aynı şekilde İngiltere’de de 5 milyona ulaşabiliriz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye dönük talep olduğunu gözlemledim”

Erkan Yağcı, “Genel olarak tüm pazarlarda devam eden ‘erken rezervasyon yapmama’ eğiliminin İngiltere’de de devam edip etmediği şeklindeki sorumuza şu yanıtı verdi:

“Türkiye’ye yönelik ilgi ve talep olduğunu fuarda gözlemledim. Yılın ilk fuarıydı, herkes test etti. Pandemi koşullarına rağmen katılım beklentinin üzerindeydi. Ancak şimdili fuarı pandemi öncesi fuarlarla karşılaştırmamak lazım.

“Pandemi öncesinin pazar yapısını ve tüketici tutumunu bekleyemeyiz”

Aynı şekilde erken rezervasyonları da pandemi öncesiyle karşılaştırmamak, kendi gerçekliği içinde değerlendirmek gerekiyor. Pandemi öncesinin pazar yapısını ve müşteri tutumunu bekleyemeyiz. Tüketicilerde pandemiyle şekillenen yeni alışkanlıklar oluştu. Belirsizlikler insanların rezervasyonlarını öngörebildikleri süreler içinde yapmalarına neden oldu. Bunun en az etkileyeceği pazar İngiltere. Şu anda İngiltere’den rezervasyon geliyor. İşi başlatma ve sürdürme açısından bu rezervasyonlar son derece önemli.

“Erken rezervasyonlar ocak-şubat döneminde başlar”

Bu sene erken rezervasyonların ocak-şubat yaşanacağını düşünüyorum. Bu nedenle önümüzdeki 2 ay önemli. Bu sürenin sonunda rezervasyonlar artacak diye düşünüyorum. 2022’de testli ve aşılı şekilde seyahatler yapılmasının önünde engel kalmayacağını, seyahatlerin önündeki engellerin kalkacağını öngörüyoruz.”

“Fiyatla talep yaratma dönemi kapandı”

Türkiye turizmi açısından fiyatla talep yaratma döneminin kapandığını belirten AKTOB Başkanı, “Salgın gösterdi ki, talebi yaratmada en önemli unsurlar sağlık ve güvenlik. Fiyatları ne kadar düşürürseniz düşürün, bu sınırları ve seyahatlerin önünü açmaz. Alınan önlemler son derece önemliydi. Çünkü misafirlerde, ‘Gittiğim destinasyonda, kaldığım otelde korona olur muyum?’ endişesi vardı. Bunu bertaraf etmek için her türlü önlem aldığımızım mesajını misafirlerimize verdik. Turistin Antalya’ya gelmesinde ana unsur fiyat değil. Bunu bu sene test ettik.” diye konuştu.

“Verdiğimizin karşılığını almamız gerekiyor”

Turizmde fiyat politikasının ve fiyat istikrarının önemine dikkat çeken Yağcı, güvenli ve kaliteli hizmet verebilmek için destinasyonun hak ettiği fiyatlara satılması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye’de artık kaliteli ve güvenli hizmet vermek turizmdeki en önemli unsurlar olacak. Hizmet kalitesinden ödün vermeden devam etmek zorundayız. Bizim için Türkiye’nin hak ettiği fiyata satılmasının önünde bir engel yok. Verdiğimizin karşılığını almamız gerekiyor.” dedi.

“2019’un yüzde 85’ine ulaşmak başarı olur”

Önümüzdeki yıl Antalya’nın 2019’un rakamlarına ulaşıp ulaşamacağı” şeklindeki sorumuza da yanıt veren AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, “Önümüzdeki yıl, almanya ve Rusya dahil, tüm pazarlarda artış bekliyoruz. 2022 yılında 2019 rakamlarının yüzde 85’ine ulaşmanın başarı olmasını bekliyoruz. Almanya’nın 2019 rakamlarına ulaşmaması için bir neden yok. İngiltere’de de ciddi artış olacak. 2020’de 3,5 milyon olan ziyaretçi sayısını 2021’de 9 milyona taşıdık. 2020’de salgın koşullarında turizmi nasıl yapacağımızı öğrendik ve bu bize 2021’de avantaj sağladı. Bu seneki tecrübelerimiz de 2022’de etkili olacak. Salgın koşullarında güvenli turizm yapabildiğimizin mesajını 9 milyon kişiye vermek önemliydi.” yanıtını verdi.

“Koronadan sonra güncem iklim değişikliği olacak”

Yağcı, 2022’nin bir bölümünde de Covid-19’un etkili olacağını, ancak bir süre sonra bu tartışmanın yerini iklim değişikliğine bırakacağını ifade etti. Yağcı, Türk turizminin şimdiden iklim değişikliği, sürdürülebilir turizm gibi konuları gündemine alması gerektiğini kaydetti.Bu Haber 05.11.2021 - 19:54:51 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.