savasdas@turizmguncel.com

Ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı uzatıldı

Ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı uzatıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla, ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı.

Turizm sektörü de dahil olmak üzere, şirketlerin bir süredir talep ettiği ücretsiz izin ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı kararıyla iki ay daha uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 4857 sayılı İş Kanunu’nda işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10’uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler, 17 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldı.

İş Kanunu’na 16 Nisan 2020’de eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

Ayrıca geçici maddede işverene, çalışanlarını 3 aylığına ücretsiz izne ayırmasına ilişkin düzenlemeye de yer verilmişti.

Cumhurbaşkanı Kararı ile söz konusu işten çıkarma ve ücretsiz izne ayırılmasına ilişkin düzenlemelerin süresi, 17 Mart’tan itibaren 2 ay daha uzatıldı.

2020 yılı nisan ayında başlanılan nakdi ücret desteği uygulaması ile 2021 yılı için günlük 47,70 TL ödeme yapılıyor. Nakdi Ücret Desteği, bir ay içerisinde en fazla 30 gün olmak üzere işçinin kendisine ödeniyor.

Kısa Çalışma Ödeneği konusunda karar yok

Geçtiğimiz aylarda nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı ile ilgili karar verildiğinde ayrıca kısa çalışma ödeneği için de düzenleme yapılıyordu.

19 Şubat 2021 tarihinde alınan kararla koronavirüs ile mücadele kapsamında iş yerlerinde uygulanan kısa çalışma ödeneğinin süresi, 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şubat ayında yaptığı açıklamada kısa çalışma ödeneğinin mart ayı sonunda kaldırılacağını açıklamıştı. Bu nedenle bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasıyla ilgili bir ifade yer almadı. Başta turizm olmak üzere, sektörlerin kısa çalışma ödeneğinin uzatılması, aksi taktirde çok sayıda insanın işini kaybedeceği konusunda 'uyarı' yapmıştı.

Uzmanlar, uygulamanın kalkması ile birlikte, işsiz sayısında artış olabileceği uyarısı yapıyor


Bu Makale 09.03.2021 - 08:56:45 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • H.Bayram - 22.04.2021 - 02:30

  Ben böyle saçmalık görmedim.İşveren düşünülüyor işci mağdur.işci ücretsiz izine çıkarılıyor önüne de engel konuluyor.vatandaş iş arayacak arıymıyor.işverenin demir parmaklıklara bağlıyorlar sizi ondan sonra hadi geçin 1170 TL diyorlar bi ev geçindirmiyoruz bizim ailemiz yok.Ayıp vallahi vericeksen kişiye yardım işten çıkarılsın iş bulan kadar ver bu nedir yaaa

 • Ramazan akyuz - 11.03.2021 - 06:03

  Ücretsiz izin sigorta neden yatmıyor lütfen yardımcı olun tek umudumuz sigorta başka yok neden bir yılımız boşa gitti

 • Ramazan akyuz - 11.03.2021 - 05:59

  Ücretsiz izin sigorta yatarmi neden yatmıyor bir yılımız boşa gitti yazık değilmi bize yardımcı olun lütfen

 • Arif - 09.03.2021 - 03:33

  Desenize vatandaşı bir ciğer gibi kedinin insifiyatine bıraktınız.Kediye de aman sana güveniyoruz bu ciğeri yeme mi dediniz artık..işten atma yasak ama ücretsiz serbest..Ee ücretsiz giden çalışana aylık 1400 tl verip iyilik mi yaptınız aklınızda.. Bir de siz deneseniz 1400 tl ile 1 ay geçinmeyi ne güzel olur dimi.. Allahınızdan bulun inşallah

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.