savasdas@turizmguncel.com

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’dan Booking.com açıklaması

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’dan Booking.com açıklaması

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, Booking.com’un Türkiye’de vergi mükellefi olarak yeniden faaliyete başlayacağı haberleriyle ilgili açıklama yaptı.

TurizmGüncel

‘’TÜRSAB’a üye olmaları gerekiyor’’

Boooking.com ya da diğer global elektronik ticaret sitelerinin yüzde 7,5 vergi verdiklerinde Türkiye’de faaliyet gösterebildiklerini belirten TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, ‘’Yalnız seyahat acenteciliği ile ilgili özel bir kanun var biliyorsunuz. Yalnızca vergi mükellefi olmak yeterli değil, aynı zamanda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin de üyesi olması gerekiyor. Dolayısıyla, Türkiye’de seyahat acenteciliği yapabilmeleri için o yükümlülüğü de yerine getirmeleri gerekiyor. Vergi mükellefi olduktan sonra, TÜRSAB’a üye olabilirler.’’ açıklamasını yaptı.

‘’Haksız rekabete yol açmayacak şekilde faaliyet gösterirlerse…’’

Bloomberg HT’deki yayında açıklamalar yapan ‘’Bağlıkaya, Bu tip portalların yasaklanıyor olması uluslararası algı anlamında hoş olmamakla birlikte, Türkiye’de ticari faaliyet gösteren kişi ve kurumların Türkiye’nin mevcut yasalarına uyum sağlamaları da ayrı bir gerçeklik. Biz sektör olarak haksız rekabete yol açabilecek, vergiden muaf, kurallardan muaf adresi ve sorumlu kişisi belli olmayan bir şekilde faaliyet göstermesine karşıydık ve bununla ilgili de dava tarafıydık ve davayı da kazandık. Bundan sonraki süreçte haksız rekabete yol açmayacak şekilde faaliyetlerini sürdürdüğü müddetçe bizim için de bir sorun teşkile etmeyecek’’ ifadelerini kullandı.

‘’Sadece Türkiye içinde yasaklıydı’’

Yurt dışından Türkiye’ye dönük rezervasyonlarda Booking.com’un kullanılmasıyla ilgili sıkıntının zaten olmadığını, platformun Türkiye içinde kullanımının yasak olduğunu hatırlatan Bağlıkaya, Booking.com’un şartları yerine getirerek faaliyete geçmesi durumunda Türkiye içinde ikamet edenlerin platformu kullanması yönünde bir açılım sağlanacağını söyledi. Bağlıkaya, ‘’Yurt dışından Türkiye’ye gelişler anlamında bir fark yaratmayacak çünkü zaten yurt dışı ayağına herhangi bir yasak yoktu. Türkiye’de zaten bu tip portallar kullanımda ve Booking.com da bu portallara dahil olacak.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Karantina kararından sonra İngiltere’de düşüş yaşandı’’

‘Bağlıkaya, iç turizm açıldıktan sonra seyahat acentelerinin aza da olsa kayıplarını telafi edip edemediği’ şeklindeki soruya ise, ‘’Turizm bayramdan sonraki dönemde zayıf devam etti. Vatandaşlarımız da turistik seyahatleri daha memleket ve akraba ziyaret şeklinde yaptığı için düşüktü. Yurt dışından gelen turist açısından baktığımızda ise, alına son karar kadar İngiltere ile birlikte Rusya, Ukrayna’da sezon yüksek devam etti. Şu anda da Rusya ve Ukrayna devam ediyor. Karantina kararından sonra İngiltere’de düşüş yaşandı. Avrupa’dan beklediğimiz turist alamadık. Kısıtlamalardan dolayı seyahat etme imkanları olmadı. Burada Türkiye’ye özel bir durum yok.’’ şeklinde konuştu.

‘’Her şey rağmen en çok turisti Türkiye ağırladı’’

Şartlara rağmen Akdeniz çanağında en çok turizm yapılan ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden TÜRSAB Başkanı, ‘’En şok yolcu alan ülke Türkiye. Yeterli mi? Elbette değil. Biz çok büyük bir turizm kapasitesine sahibiz. Otellerimizin tamamı açılamadı. İnsanların seyahat korkuları devam etti. Buna rağmen kendi bulunduğumuz bölgede rekabet ettiğimiz ülkelere baktığımızda yine en çok turisti Türkiye’nin aldığını görüyoruz’’ dedi.


Bu Makale 15.10.2020 - 16:09:40 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mehmet Aslan - 16.10.2020 - 03:30

    Turkiyede faliyete açık onlarca başka uluslararası site varken ( expedia,hotels.com agoda,trip,ctrip,trivago,tripadvisor,neden sadece booking.com a karşı olduğunuzu açıklamayı düşünüyor musunuz ? sadece birinin kapatılmasına hhaksız rekabet denebilri mi. başka sorum yok.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.