savasdas@turizmguncel.com

''Sektör bu kararla kurtulur''

''Sektör bu kararla kurtulur''

Bentour CEO'su Deniz Uğur, Almanya'nın Türkiye'deki 4 turizm kentine seyahat kısıtlamasını kaldırmasıyla ilgili, ''Bu karar sektörü kurtarır'' dedi.

Türkiye için yapılan seyahat uyarısının kısmen kaldırılmasına ilişkin +49’un sorularını yanıtlayan Bentour CEO’su Deniz Uğur “Altı haftadır bu kararı bekliyorduk. Geç bile kalındı. Ama yaz daha bitmedi. Türkiye ve Almanya için isabetli bir karar” dedi.

Antalya başta olmak üzere İzmir, Aydın ve Muğla bölgelerine yönelik seyahat uyarısını yürürlükten kaldırmasının Türkiye turizmine nefes aldıracağını bildiren turizmci Deniz Uğur, gelişmeyle ilgili şu görüşleri dile getirdi:

Türk turizmi nefes alacak

“Almanya’nın bu oyundan çıkması gerekiyordu. Turistlerden resimler geliyordu. Dönen turist ‘Almanya daha riskli’ diyordu. Son altı haftadır bu kararın çıkmasını bekliyorduk. Sektör bu kararla kurtulur. Biz hiçbir zaman arkaya bakmayız, önümüze bakarız. Bu karar hem Türkiye hem de Almanya için çok önemli bir karar. TUI gibi dev tur operatörleri, havayolu şirketleri büyük zarar içindeydi. Şimdi Türkiye açısından da nefes aldıran bir durum oldu. THY, Pegasus, Onur Air, Condor ve SunExpress hızla ilave uçaklar koyacaktır. Uçaklar dolacaktır. Elbette oteller de dolacaktır.

Açılan otel ve uçuş sayısı artacak

Normalde yaz sezonunda açık olan 2 bin olan otel sayısı seyahat uyarıları dolayısıyla 500’e düşmüştü. Şimdi oteller de hızla açacaktır ve bu rakam 700’e ulaşacaktır. Yaz daha bitmedi. Sezon ekim sonuna kadar devam ediyor. Sektörü önemli ölçüde rahatlatacaktır. Türkiye’ye tatile gitmek isteyenler korkmadan rezervasyon yapabilirler. Türkiye’de Almanya’dan çok daha iyi konsept uygulamışlar. Tüm hijyen kuralları devrede. Türkiye bu konuda çok dikkatli ve titiz. Türkler eskiden bu yana kolonya kullanmasını bilen insanlar. Pandemi konusunda turizm sektörü çok bilinçli.”


Bu Makale 05.08.2020 - 18:52:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mert Yazan - 06.08.2020 - 10:56

    Kandırmaca bir karar.Zaten seyahat yasak değildi ki .Gidince test olup evine gidiyor ,pozitif değilse karantianaya girmiyordu..Almanya 4 bölgeden gelenlere karantinayı kaldırdı Ama dönüş gününden 48 saat önce alınmış covid testini mecbur etti.Test pozitif çıkarsa Türkiyede kalacak ,uçağa binemeyecek.Şimdi soruyorum siz olsanız gelirmisiniz.Zaten 7 gün tatile gelecek.Tatilin 5.günü hastahane arayacak ,bulacak,gidecek ,diğer turistlerle sıraya girecek ,oteline geri döncek.Bir gün gitti.Ayrıca hastahanede bulaş tehlikesi.Ya aileden bir kişi pozitif çıkarsa ne olacak.aileden birini bırakıp uçağa binecekler.Bu karar sektörü kurtarmaz

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.