savasdas@turizmguncel.com

''Rusya'dan Türkiye'ye dönük uçuşlar tehlikeye girebilir''

''Rusya'dan Türkiye'ye dönük uçuşlar tehlikeye girebilir''
Türkiye'de son 24 saatte görülen vaka sayısının 50 bine dayanması Rusya'da yankı yarattı. Rus medyası Türkiye'ye dönük uçuşların sınırlandırılabileceğini ya da yasaklanabileceğini yazarken, tur operatörleri de uçuş yasağı olabileceğine dikkat çekiyor.

Türkiye'de hızla artan vaka sayıları Rusya'da da endişe yarattı. 49 bin 584 ile pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısının görüldüğü Türkiye, Rus medyasının gündeminde. TürkRus'ta yer alan habere göre Rus medyası, Türkiye uçuşlarına sınırlama ya da yasak gelebileceğini iddia etti.

Türkiye'deki mutant virüs sayısı 10 binlere ulaştı

Şu aşamada Rus resmi yetkililerden "Tatillerin ülke içinde yapılması, yurt dışınına tatil gidilerek risk alınmaması" gibi dolaylı uyarılar geliyor. Öte yandan Rusyalı virologlar, mutasyonlu koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle Rus turistlere Türkiye'de tatil yapma fikrinden vazgeçmeleri çağrısında bulundu. İzvestiya gazetesine konuşan uzmanlar, Türkiye'de İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantları tabir edilen mutasyonlu virüs vaka sayısının on binlere ulaştığına dikkat çekiyor.

''Bazı şehirlerden uçuşların yasaklanması bir ön hazırlık olabilir''

Gazetenin ulaştığı tur operatörü temsilcileri ise Türkiye'ye kısmi bir uçuş yasağının gelebileceği kanısında. Bir tur şirketi temsilcisi, Rusya'nın bazı şehirlerinden Türkiye'ye uçuşların yasaklanmasının bir ön hazırlık niteliğinde olabileceği kuşkusunu dile getiriyor.

Doktorlar ise turistlere dikkatli olmalarını tavsiye ederek aşıya güvenmemeleri uyarısında bulundu. Buna göre, Rusya'da geliştirilen aşıların yeni varyantlar karşısında ne derece etkin bir savunma sağlayacağı hala bir soru işareti.

''Sınırlar kapatılarak zaman kazanılabilir''

Yeni varyantların eninde sonunda Rusya'ya da ulaşacağını belirten bir virolog, sınırların kapatılması sayesinde zaman kazanmanın mümkün olacağını belirtiyor. Buna göre, söz konusu zamanda Rusya'nın geliştirdiği aşıları yeni varyantlara göre değiştirmek için yeterince zamana kavuşmak mümkün hale gelecek.

Popova, ''Mutant virüs Türkiye'den geldi'' demişti

Salı günü Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, şu anda Rusya'da 103 İngiliz ve 10 Afrika koronavirüs varyantı saptandığını açıkladı. Popova, vakalarının çoğunun Türkiye'den gelen yolcular tarafından getirildiğini söyledi.

Popova, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele için kurulan koordinasyon konseyinin başkanlık toplantısında yaptığı açıklamada, "Hem İngiliz hem de Güney Afrika varyantı farklı ülkelerden getirildi, ancak sadece Türkiye'den her iki versiyon da farklı kişiler tarafından ve farklı zamanlarda getirildi" dedi.

Popova göre Türkiye'deki durum kötüleşmeye devam ediyor. Rus yetkili, "Mart ayının ortasından bu yana yeni koronavirüs enfeksiyonu vakalarının sayısında yüzde 40'ın üzerinde bir artış var. Yani vakalarda patlama olarak nitelenebilecek bir artıl oldu" diye konuştu.

Rospotrebnadzor Başkanı, Türkiye ile ilgili durumu özel kontrol altında tuttuklarını, çünkü Rusya vatandaşlarının seyahatlerin çoğunun Türkiye'ye yapıldığını vurguladı.

''Charter uçuşları tehlikeye girebilir''

Turizm sektöründen bazı uzmanlar, yaz sezonunun Mayıs tatili ile başlamasının planlandığını, eğer Türkiye'deki vakalar yakın zamanda kontrol altına alınamazsa charter uçuşlarınının tehlikeye girebileceğini, buna karşılık Türkiye'de yaz başlamadan önce en azından turistik şehirlerde birkaç haftalık "kapanma" ile turizm sezonunun daha az hasar görebileceğini vurguluyor.

NOT: Geçtiğimiz günlerde ülkedeki 13 şehri daha uluslararası uçuşlara açan Rusya, bu havalimanlarından Türkiye'ye uçuş izni vermemişti.


Bu Makale 07.04.2021 - 09:49:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • cenk koç - 10.04.2021 - 03:06

  KONUNUN DIŞINDA YAZICAM ÖNCELİKLE İSPANYA ŞU ANDA TURİZM GELİRİNDE 1. SIRADA DÜNYADA NE Mİ YAPTI 2000 LERİN BAŞINDA RUS TURİSTLERİ KOVDU HERŞEY DAHİLİ KALDIRDI.1-2 SENE BOŞLUK YAŞADILAR ŞİMDİ ZİRVEDELER. BİZDE DE AMAN RUSLAR GELMESSE NE YAPARIZ ENDİŞESİ BIRAKIN İNŞALLAH GELMEZLERDE KURTULUR TURİZMİMİZ KONUNUN DIŞINDA YAZICAM! 1 ALMAN 1 İSKANDİNAV 50 RUSA BEDEL BİZİM YÖNETİCİ VE ESNAFLARIMIZ HALA BUNU ANLAMIYOR. RUSLAR GİTTİKLERİ YERİ KURUTUR İSPANYA TURİZM GELİRİNDE DÜNYA DEVİ BAKIN NE YAPMIŞ 2000 DE RUSLARDAN GELİR ELDE EDEMİYECEĞİNİ ANLAYINCA RUSLARI KABUL ETMEDİLER ŞİMDİ 1 NUMARALAR.BİZDE DE HALA RUSLAR GELMEDİ EYVAH NE YAPARIZ HAVASI HAKİM.NE YAPARIZ 1-2 SENE BOŞLUK YAŞARIZ SONRASINDA PARA KAZANMAYA BAŞLARIZ 1 DOLARA RUSA MAGNET SATMAK İÇİN DİL DÖKECEĞİMİZE ALAMANA AVRUPALIYA 100 EUROLAR İÇİN SATIŞ YAPARIZ BUNU ANLAYIN ARTIK TÜRKİYE GİBİ CENNET BİR TURİZM ÜLKESİNE SAHİBİZ UCUZ RUSLARLA BU ÜLKENİN TURİZMİNİ BALTALIYORSUNUZ

 • Reşat YURDAKUL - 08.04.2021 - 12:45

  En kısa sürede Antalya diğer illere kapısını kapatmalı. Tedarik firmaları hariç Giriş ve çıkışları Antalya ya yasaklamamız gerekiyor. Yoksa her şey için geç olması kaçınılmaz.

 • Mert - 07.04.2021 - 10:35

  Rusyada vakalar çok daha yüksek ve bu problem değil onlar için rezervasyonları iptal etmek isteyen Rus duymadım.

 • Turizmci - 07.04.2021 - 03:13

  Helal olsun bu ülke hiç bir şeyi beceremediği gibi truzimide beceremiyor Allah akıl fikir versin yönetim istifa..

 • Arif - 07.04.2021 - 02:03

  Ebru hn %75 demek bu yıl sonuna kadar başarılması çok zor bir iş demek,hele ki kendi aşına yapamıyor ve dışardan taşıma suyuyla değirmen döndürmeye çalışıyorsan. Su an turizm çalışanları işsiz, 1400tl ye mahkum edildi bilmem farkında mısınız..o paraya bir ay bir aile nasıl geçinir siz karar verin.

 • ebru TUFEKCI - 07.04.2021 - 12:55

  merhaba,tehlike büyüyor ama panik yapmadan toplumun % 75inin aşılanmasının hızlandırılması gerçekleşmeden Turizm sezonunu açmamayacağımızı bütün seyahat acentalarına iletilmesi en doğrusudur

 • Arif - 07.04.2021 - 11:23

  Ya tebrik ederim ülkemi ya,sonunda başardılar. Tüm dünyaya hasta sayısını afişe ederek korku salmayı başardınız sonunda.Bu ülkede turizm diye bir gerçek var,çalışanlar var onları hiç düşünmeden yapın habire haber yayın dünyaya ki kimse gelmesin.Sanki Rusya da yok mu hasta,bizden daha fazla ama adamlar akıllı 24 saat haberlerde vermiyorlar bunu ki turist gelsin vatandaş piskolojik olarak etkilenmesin diye..ya biz, kendi ayağımıza sıkmaktan büyük zevk alıyoruz ya..Bu nasıl yönetim nasıl bir kafa yapısı anlayamadım

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.