savasdas@turizmguncel.com

Rusya'da 5 tur operatörü daha sektörden çıktı

Rusya'da 5 tur operatörü daha sektörden çıktı
Seyahat sektöründe yaşanan kriz nedeniyle Rusya'da küçük ve orta ölçekli tur operatörlerinin sektörden çıkışı devam ediyor.

TurizmGüncel

Rusya outgoing pazarında küçük ve orta ölçekli tur operatörlerinin sektörden çıkışı sürüyor. Rusya Federal Turizm Ajansı (Rostourism), beş tur operatörünün daha lisansını iptal etti. Çıkışların nedeni ise, Rusya outgoing pazarının neredeyse durmuş olması.

11 ayda 234 şirket pazardan çekildi

Rosturizm son olarak beş tur operatörünün lisansını daha iptal etti. Lisansı iptal edilen tur operatörlerinin ise 135 Meridian, Yenisey Travel, Sibis Travel, Yellow Tour ve Pegasus Rostov-Don olarak açıklandı. Rostourism, daha önce XXI Century'nin de lisansını iptal etmişti.

2020 yılı boyunca, yurt dışına turist gönderme işiyle uğraşan irili-ufaklı 229 seyahat şirketinin pazardan çıktığı belirtiliyor. Kaydı siline 5 tur operatörü de eklendiğinde sayı 234'e yükseliyor.

Sayı 2.500’den 411’e düştü

Rusya'da yaz başlangıcından önce de, yurt dışına turist gönderen çok sayıda tur operatörünün iflas etmesi bekleniyor. Birkaç yıl sayısı 2 bin 500 olan yurt dışına turist gönderen irili-ufaklı tur operatörü sayısının, 21 Ocak 2021 itibariyle 411'e düştüğüne dikkat çekiliyor. Rus seyahat uzmanları, böyle devam etmesi durumunda Rusya'da yurt dışında turist gönderen şirket sayısının 100'e kadar düşebileceğini düşünüyor.

Sektörden çıkışların en önemli 3 nedeni

Rusya'da tur operatörlerinin kayıtlarını devam ettirmesinin önündeki en büyük engelin ise mali garantiler olduğu ifade ediliyor. Son dönemdeki lisans iptallerinin en büyük nedeni ise, tur operatörlerinin mali garantilerinin mevcudiyetine ilişkin bilgi sağlanamaması. İkinci neden ise koronavirüs. Çok sayıda tur şirketi, faaliyetlerine devam edemeyeceğini belirterek kayıtlarının silinmesi amacıyla Rostourism'e başvurdu. Üçüncü sırada ise talep edilen garanti bedellerinin (İflas durumunda turistleri koruma altına almak için tur operatörlerinden tahsil edilen finansal araç) ödenmemesi geliyor.


Bu Makale 21.01.2021 - 13:30:08 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.