savasdas@turizmguncel.com

Mehmet Nuri Ersoy: Rusya ile görüşmeler olumlu gidiyor

Mehmet Nuri Ersoy: Rusya ile görüşmeler olumlu gidiyor
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya ile 'uçuş kısıtlamalarının kaldırılmasına' ilişkin görüşmelerin olumlu gittiğini söyledi.

‘’Bize iki sayfa soru sordular’’

Erdoğan'ın Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile yapacağı ortak açıklama öncesi Külliye'de gazetecilere açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın koronavirüs nedeniyle Türkiye'ye getirdiği uçuş kısıtlamasını kaldırmasına ilişkin temaslar hakkında, "Görüşmeler olumlu gidiyor. Ruslar ziyaret programı istediler, programı verdik. Randevu bekleniyor. Onlar bize 2 sayfa soru sordular, detaylı cevap verdik. Ruslar yerinde tespit yapacak" açıklamasını yaptı.

Bakan Ersoy, Rus heyetin ziyaretinin ardından verilerini Rusya devleti ile paylaşacağını, bu veriler ışığında ülkenin uçuşları yeniden başlatmaya karar vereceğini belirtti.

'Sekizden fazla ülke ile görüşme sağlandı''

Avrupa ülkeleriyle yapılan görüşmeler hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, "Bütün ülkelerle bizim Sağlık Bakanlığı yetkilileri onların Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 'Covid yönetim merkezleri' diyelim onlarla mutabakat sağlıyoruz. Her iki heyeti düzenli olarak, defalarca görüştürüyoruz. Herkesin karşılıklı soruları oluyor. Sorular cevaplanıyor. O aşamalar geçiliyor şu anda. Olumlu gidiyor hepsi. Şu ana kadar 8’den fazla ülke ile görüşme sağlandı. Avrupa ülkeleri de hızlandı. Fransa ile de başlıyor şimdi. Hollanda, Belçika hepsiyle görüşme olacak. Önce sağlık birimlerinin mutabakatı sağlanıyor. AB kendi içinde karar verme aşamasında yeni yeni alıyor kararlarını. Avrupa dışı ülkeler de uyum sağlıyor" dedi.

''AB ortak karar almıyor, ülkelerle tek tek görüşüyoruz''

Türkiye'nin vaka sayılarında Avrupa kriterlerine geldiğini kaydeden Ersoy, "Her ülkenin kriteri de farklı. Avrupa'nın tek bir kriteri yok. Biri diyor '100 binde 50', diğeri '40'. Bir ülke diyor ki 'Bu yetmez mutasyon'. Her ülkenin kendine ait kuralları var. AB ortak karar almıyor. Tavsiye kararı alıyor sadece. Avrupa dışı ülkelerde her ülke kendi kararını kendi alıyor. O yüzden tek tek görüşülüyor ülkelerle" diye konuştu.


Bu Makale 10.06.2021 - 18:27:49 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • Ahmet hoda - 15.06.2021 - 10:10

  Ben otel önü çarşıda işletmecilik yapıyorum bu zor zamanlarda otellerde az bir müşteri potansiyeli var olan müşteriyi otel içinde acente görev lileri çarşıda covid 19 var ve ölümler var diye çok çirkin açıklamalar yapıyor sizce bu zor zamanda ülke turizm yetkilerinin en başta sizin emeğinize saygısızlık değilmidir

 • Servet - 11.06.2021 - 03:59

  Bu iktidar yıllaca bu turizm sektörüne şaşı baktı fakat turizmciler bitmez tükenmez bir güçle heryıl ekonominin ayakta kalması için gerek vergi ,istihdam ve döviz Kazancı yönünden hertürlü desteği verdi politikacılar maalesef dörtbir yanımızda tüm komşularla ilişkilerini iyi düzenleyemedi ve bu sektörü çöküşün eteğine getirdi vermeye yalıştıgı destekleri zorla veremedi tüm oteller bu güne kadar yaptıkları tüm birikimlerini personelleri için ve ülke ekonomisini ayakta tutmak için harcadı şu anda sektör bitme noktasına geldi bunun sorumlusu sizlersiniz düşün artık yakamızdan

 • misaifir degilim - 11.06.2021 - 03:39

  TC bakanlari rusya ya gittiklerinde masanin karsisina stajerler oturdu. 2 sayfa soruyu gene ayni stajerler mi sordu?

 • kerem - 11.06.2021 - 01:41

  Sen dış ülkelerle ilişkilerini doğru dürüst yürüteme, sonra bunu telafi etmek için turizmcinin başına hiçbir ülkede olmayan covid sertifikası alma zorunluluğu getirip kendi vatandaşına bir ton eziyet et, bir ton masraf ettir ve bu sertifikadan medet um. Olacak iş değil... Neymiş de bizim ülkede covid önlemlerini denetliyorlarmış... Siz covid kuralları koyup milleti işinden bezdireceğinize, ülkelerle doğru dürüst ilişki yürütün...

 • Arif - 10.06.2021 - 10:49

  Yıl sonuna kadar görüşmeler olumlu gider,sonra da yasağı kaldırırlar ama o zamanda ruslar gelmez artık. Sonra yaza dogru tekrar yasak koyarlar. Ya hala anlamadınız mı ruslar dalga geçiyor resmen..sorulara cvp vermişlerde,sonra heyet gelecekmişte,(ne zaman geleceği bile belli değil),sonra heyet rusya devletine raporunu sunacak, sonra rusya raporu bir kac hafta bekletip değerlendirmeye alacak ..derken kız gelmiiiiiiiiiiş:))

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.