savasdas@turizmguncel.com

Kayıp yazın ardından İngiltere turizm sektöründe nakit mücadelesi

Kayıp yazın ardından İngiltere turizm sektöründe nakit mücadelesi
İngiltere Seyahat Acenteleri Birliği (ABTA) CEO'su Mark Tanzer, uluslararası seyahat kısıtlamalarındaki gevşemeye rağmen sektörü zor bir dönemin beklediğini açıkladı.

TurizmGüncel - Dış Haberler

ABTA CEO'su Mark Tanzer, uluslararası seyahatlerdeki kısıtlamanın gevşetilmesine rağmen İngiltere turizm sektörünü zor bir sonbahar ve kış döneminin beklediğin açıkladı.

Şirketler nakit için mücadele ediyor

Sarı listedeki ülkelere seyahatlerde seyahat öncesi testlerin kaldırılmasının ve dönüşün ikinci gününde yapılan PCR testlerinin hızlı ve ucuz testlerle değiştirilemsinin rezervasyonlara şimdiden yansıdığı belirtilse de Mark Tanzer, "Değişiklikleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak değişiklikler kayıp bir sezonunun arkasından geldi ve şirketler nakit için mücadele ediyor." ifadelerini kullandı.

“Turizm şirketleri uçurumun eşiğinde”

"Şu anda hala her şey zor. Turizm şirketleri uçurumun eşiğinde" diyen Tanzer, birlik üyesi turizm işletmelerinin yüzde 50'sinin önümüzdeki 6 ay içinde nakitlerinin biteceğini söyledi. Tanzer, "Alacaklıların talepleri artıyor. Çığırından çıkmış bir iflas dalgası görmek istemiyoruz." diye konuştu.

Tanzer, açıklamasının devamında şunları söyledi:

"İşlerin düzeleceği günler çok yakın değil. Turizm şirketlerinin iflasını görmek istediklerini sanmıyorum. Ancak, diğer ekonomi alanlarının aksine, seyahat sektörü mevsimsel bir sektör ve şimdiden iki yaz ve bir kış sezonunu kaçırmış durumda."

Turizm şirketleri pes etmek istemiyor, hayatta kalmak için mücadele ediyor. Şu anda hem nakit girişi yok hem de alacaklılar sıkıştırıyor. İşletmelerin bu dönemi atlatamayacağını düşünen alıcılar, ellerinde nakitle bekliyor. Şu anda durum son derece sıkışık, birçok üyemiz iflas edecek.


Bu Makale 30.09.2021 - 13:02:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.