savasdas@turizmguncel.com

Kalamış Yat Limanı özelleştiriliyor

Kalamış Yat Limanı özelleştiriliyor
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi için ihale açtı.

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Kalamış Yat Limanı özelleştiriliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’te yayımladığı ilana göre, Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.ye ait “Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı” 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde, 40 (kırk) yıl süreyle “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek.

Geçici teminat tutarı 30 milyon lira

Birden fazla teklif sahibinden kapalı zarf içerisinde teklif alınması ve görüşmeler yapılması suretiyle “pazarlık usulü” ile gerçekleştirilecek ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırmayla sonuçlandırılacaktır.

Son teklif verme tarihi 7 Haziran olarak açıklanan ihale için belirlenen muhammen bedel ise 30 milyon lira olarak açıklandı. İhale şartnamesi ise 40 bin lira.

Koç, kazandığı ihaleden çekilmişti

Koç Grubu’nun turizm şirketi Setur’un 1998’den beri işlettiği liman 2011’de özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirme kararı ile birlikte marina kapasitesi ve alanını genişleten yeni bir imar planı hazırlandı. 2014’te yapılan ilk ihaleye katılan Koç Grubu, 664 milyon dolar teklif verdi. Ancak Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy’de yaşayan sivil toplum örgütlerinin hukuki mücadelesi nedeniyle ihaleden geri çekildi. Limanla ilgili hukuki süreç, Danıştay İdare Kurulu’ndan çıkan planı kabul eden kararıyla son bulunca bu kez bireysel itirazlara dayanarak Anayasa Mahkemesi'ne taşındı.

Anayasa Mahkemesine başvuru yapılmıştı

Kadıköy’de yaşayanlar ve sivil toplum örgütleri, “Türkiye’de ilk kez bir kent suçu Anayasa Mahkemesi’ne” gidiyor başlığıyla bir açıklama yaparak Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Davacılar Kalamış Yat Limanı'nın büyütülerek 438 bin metrekareye çıkarılmak istendiğini, ve ÇED raporu alınmadığını ve ÇED raporu alınmadan böyle bir plan tadilatının yapılamayacağını ifade etmişti.


Bu Makale 27.03.2021 - 09:15:19 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.