savasdas@turizmguncel.com

İngiliz turizmciler hükümete ateş püskürdü

İngiliz turizmciler hükümete ateş püskürdü
İngiltere’nin yaptığı son seyahat güncellemesinde, yeşil listede bulunan ve İngilizlerin yaz tatiline gidebileceği neredeyse tek ülke olan Portekiz sarı listeye alındı.

TurizmGüncel – Dış Haberler

Mısır dahil 8 ülke kırmızı listeye alındı

İngiltere’nin yaptığı son seyahat güncellemesi sektörde hayal kırıklığı hatta kızgınlık yarattı. Turizm sektörü daha fazla ülkenin ya da destinasyonun yeşil listeye eklenmesini beklerken, bu beklenti gerçekleşmediği gibi yeşil listede bulunan Portekiz sarı listeye, sarı listede bulunan Afganistan, Bahreyn, Kosta Rika, Mısır, Sri Lanka, Sudan ve Trinidad & Tobago kırmızı listeye alındı.

Bu ülkelere giden İngilizler, dönüşte paralarını kendileri ödemek kaydıyla 10 gün boyunca karantina otelinde kalmak zorunda. Bu yolcular, karantinanın ikinci ve 8’inci günlerinde PCR testi yaptıracak ve sonuç negatif çıkması durumunda karantina süresine 10 gün daha eklenecek.

Sarı listedeki ülkelere giden İngilizler ilse dönüşte kendilerini 10 gün boyunca izole edecek. Bu yolcular da yine izolasyonun 2. ve 8. gününde PCR testi yaptıracak.

Seyahat şirketlerinin hisseleri düştü

Seyahat güncellemesinin ardından TUI'nin hisseleri yüzde 4,5, British Airways'i de bünyesinde barındıran IAG'nın hisseleri ise yüzde 5 değer kaybetti.

Johan Lundgren: Hükümet kendi kurallarını çiğnedi

Konuyu değerlendiren EasyJet CEO'su Johan Lundgren, ''Hükümet kendi kurallarını çiğnedi, bilimi görmezden geldi ve insanların planlarını kaosa attı. Neredeyse hiçbir bildirimde bulunmadan ve hiçbir alternatif sunmadan Birleşik Krallık'ı dünyanın geri kalanına kapattılar.'' dedi. Lundgren ayrıca, Malta ve Balear Adalarındaki vaka sayılarının İngiltere'dekinden düşük olduğuna dikkat çekti.

Andrew Flintham: Müşteri güvenine inanılmaz darbe vuracak

TUI'nin İngiltere Müdürü Andrew Flintham ise hükümetin seyahatleri netleştirme sözünü yerine getirmemesinin insanların insanların harcama isteğine anlaşılmaz bir darbe vuracağını söyledi. Flintham, ''Küresel Seyahat Çalışma Grubunun seyahatlerle ilgili net bir çerçeve oluşturacağına ve geçen yaz hepimizin maruz kaldığı zarar verici ikilemleri ortadan kaldıracağına ilişkin söz verilmesine rağmen Portekiz'in yeşil listeden çıkarılması müşteri güvenine inanılmaz zarar verecek.'' ifadelerini kullandı. Flintham ayrıca, İngiliz hükümetinin, diğer Avrupa ülkelerinin aksine, ülkeleri hangi verilere göre kırmızı, sarı ve yeşil olarak listelediğine ilişkin şeffaf olmayı reddettiğini söyledi.

Alan French: Verileri açıklayın

Thomas Cook'un CEO'su Alan French ise, hükümeti ülkelerin sarı, kırmızı ve yeşil listelere alınmasına neden olan dataları açıklamaya davet etti.

Türkiye kırmızı listede kaldı

İngiltere, ilk seyahat güncellemesinde kırmızı listede tuttuğu Türkiye’yi, yeni güncellemede de aynı listede tuttu. Türkiye’nin İngiltere pazarına dair umudu 3 hafta sonra yapılacak yeni seyahat güncellemesine kaldı.


Bu Makale 04.06.2021 - 08:58:55 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Athas psRr - 04.06.2021 - 10:37

    Very nice news

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.