savasdas@turizmguncel.com

''Bin 500 düğün için 150 bin İngiliz Türkiye'ye gelecek''

''Bin 500 düğün için 150 bin İngiliz Türkiye'ye gelecek''
Türkiye'de düğün organizasyonları yapan şirketin yetkilileri, bu yıl bin 500 düğün için İngiltere'den 150 bin kişinin Türkiye'ye geleceğini söyledi.

Ünlü futbolcu Rio Ferdinand'ın Marmaris'teki düğünü sonrası İngiliz çiftlerden Türkiye'ye rezervasyon ''yağdığı'' ileri sürüldü. Akşam gazetesinde yer alan haberde, bu yıl bin 500 İngiliz çift ve onların 150 bin yakınının Türkiye'de "düğün tatili" yapacağı belirtildi.

Merkezi Marmaris'te, şubesi İngiltere'de bulunan ve Eylül 2019'da İngiltere'nin efsane futbolcusu Rio Ferdinand'ın Marmaris'teki düğününü de organize eden firmanın sahipleri Donna-Mehmet Yörük çifti, Türkiye'de evlenmek isteyen İngilizlerden rezervasyon yağdığını söyledi. Firma yetkilileri Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül kontenjanlarında yer kalmadığını söyledi.

‘’Sadece şubat ayında kadar 80 rezervasyon aldık’’

Bu yılın sektör için 2019'dan daha iyi geçeceğini ifade eden Mehmet Yörük, "Firmamız 2019'da 50 düğünle rekor kırmıştı. 2020 için ise 60 rezervasyon geldi, ancak salgın sebebiyle bunların 20'si yapılamadı. Bu yıl sadece şubat başına kadar 80 rezervasyon aldık. Yani yeni bir rekora imza attık. Meslektaşlarımız ve tur operatörlerinin düğün paketlerine gösterilen ilgi de yine rekor oranda arttı" dedi.

Düğünlerini Türkiye'de yapacak İngiliz çift sayısının, bu yıl, 2019'a kıyasla yüzde 50 artarak 1500 civarına ulaşacağını tahmin ettiklerini belirten Yörük, şunları söyledi:

Düğünler 1000 pounddan başlıyor

"İngilizler, tatillerinde olduğu gibi düğün için de en çok Marmaris ve Fethiye Ölüdeniz'i tercih ediyor. Gelen rezervasyonlar ışığında, bu yıl, söz konusu her iki tatil kentimizde 800, Antalya, Bodrum ve İstanbul'da 700 kadar, yani toplamda 1500 İngiliz çiftin Türkiye'de evleneceğini öngörüyoruz. İngiliz düğünlerinin bu yıl çiftlerin yakınlarıyla birlikte Türkiye'ye 150 bin turist getirip, kaba hesapla 1.5 milyar TL gelir kazandıracağını tahmin ediyoruz. En sade düğün 1000 pounddan başlıyor, tavan fiyatı ise sınır tanımıyor. Örneğin bürokratik kısmıyla bazı bölümlerini üstlendiğimiz Rio Ferdinand'ın Marmaris'teki düğünü, davetliler, sahne alan sanatçılar, aksesuarlar, oldukça pahalı bir otelde günlerce konaklama da dahil edildiğinde 1 milyon pounddan aşağı mal olmamıştır."

''Bürokrasi, fiyat, doğal güzellik''

Donna Yörük ise, İngilizlerin her geçen sene artarak rekor seviyeye ulaşan ilgisinin, Türkiye'nin doğal güzelliğinden, hesaplı oluşundan, devletin bürokrasiyi devreden çıkarmasından ve Rio Ferdinand'ın düğününün etkisinden kaynaklandığını savundu. Yörük, şöyle konuştu:

İngiltere'de 50 bin, Türkiye'de 10 bin pound

"2016 yılına kadar yılda 5-10 düğün organize edebiliyorduk. Türk hükümeti 2016'da bürokrasiyi devreden çıkarınca, ilk talep patlaması yaşandı. İngiltere'de 50 bin pounda mal olacak bir düğünün, onlar için adeta bir yeryüzü cenneti olan Türkiye'de yaklaşık 5'te biri fiyatına yapılabilmesi bu ilgiyi daha da körükledi. Son olarak Ferdinand'ın Marmaris'teki düğünü büyük reklam oldu. Bu etkenler bizi rekora taşıyor."


Bu Makale 10.02.2021 - 10:23:34 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.