savasdas@turizmguncel.com

Araştırma: Alman seyahat acenteleri gelecekten umutsuz

Araştırma: Alman seyahat acenteleri gelecekten umutsuz
Alman hükümetinin yaptığı seyahat uyarılarının sayısının artmasıyla Alman seyahat seyahat acentelerinin durumu daha da kötüleşti. Ekim ayındaki tatil modu ve rezervasyon durumu, eylül ayından daha kötü. Acenteler ise, önümüzdeki 6 ay içinde bir toparlanma olacağını düşünmüyor.

TurizmGüncel - dış Haberler

Almanya'nın yaz aylarında seyahat kısıtlamalarını kaldırdığı pek çok destinasyon şimdi yeniden 'riskli bölge' ilan edildi. Sonuç olarak seyahat talebi düştü ve bu durum acentelerin durumuna da yansıdı.

Dr. Fried & Partner'ın 2005'ten beri aylık bazda yaptığı turizm satış endeksine göre, ekim ayında Almanya'da turizm satış endeksi yüzde 66.0 olarak ölçüldü. Bu oran, eylül ayının bile yüzde 0,2 gersinde.

İşler kötüleşiyor

Turizm satış endeksinin ortaya koyduğu veriler, Almanya'daki acentelerin açıklamaları ile örtüşüyor. Eylül ayında 'durum kötü' diyenlerin oranı yüzde 97,2 iken, bu oran ekim ayında yüzde 98,4'e yükselmiş durumda.

Belirsizlik ortamı toparlanmanın önünü tıkadı

Geçtiğimiz yılla kıyaslandığında, son 2-3 ayda Almanya'da seyahat satışları ciddi oranda düştü. Acentelerin yüzde 96,5'i 2019 yılına göre satışların düştüğünü belirtiyor. Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından sonra ortaya çıkan atmosfer acentelerin havasında minimal düzeyde değişiklik yaptı. Ancak belirsizlik ortamı açıkça bir gerilemeye yol açtı ve iyileşmenin de önü tıkandı.

Daha az talep, daha düşük gelir

Alman seyahat acentelerinde 'umutlu' olanların oranı ise hayli düşük. 'Önümüzdeki 6 ay içinde talebin yeniden yükseleceğini söyleyenlerin oranı eylül ayına kıyasla yüzde 0,9 puan artarak yüzde 1,6'ya ulaşsa da, acentelerin yüzde 98'inden fazlası önümüzdeki 6 aydan umutlu değil. Acentelerin yüzde 93'ü ise, önümüzdeki 6 ay içinde talebin daha da düşeceği görüşünde.

Sadece yüzde 2,4'ü 'gelirimiz artar' diyor

Seyahat acentelerinin gelecekteki kazanç durumlarına ilişkin beklentileri de iç karartıcı. Seyahat acentelerinin yalnızca yüzde 2,4'ü önümüzdeki 6 içinde gelirlerinde bir değişiklik olacağını düşünüyor. Bu oran eylül ayındaki yüzde 1,4'lük orana göre artırmış olsa da, oldukça düşük. Seyahat acentelerinin yüzde 6,3'ü ise önümüzdeki 6 ay içinde gelirlerinde bir değişiklik olmayacağı görüşünde.

Alman acentelerin yüzde 91,3'ü ise gelecekteki kazanç durumunun daha da kötüleşeceğini söylüyor. Eylül ayında bu oran yüzde 85,8 olarak ölçülmüştü.


Bu Makale 21.10.2020 - 16:18:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.