savasdas@turizmguncel.com

Almanya'da, Akdeniz destinasyonlarını üzecek araştırma

Almanya'da, Akdeniz destinasyonlarını üzecek araştırma

Almanya'da yapılan son tüketici araştırması, Akdeniz destinasyonlarının toparlanma umutlarının önündeki tek engelin seyahat uyarıları olmadığı gösteriyor. Almanlar daha az yurt dışı tatiline çıkmayı ya da ülke içinde tatil yapmayı planlıyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Türkiye Almanya'nın seyahat uyarısını kaldırması için mücadele ederken, Alman turistin Türkiye'ye gelmesinin önündeki tek engelin seyahat uyarısı olmadığı ortaya çıktı.

Sadece yarısı tatile çıkmayı planlıyor

Pazar araştırma şirketi FUR'un 14-75 yaş arasındaki 2 bin 500 Almanla yaptığı araştırmaya göre, bu yıl Alman halkının yarısı tatile çıkmayı planlarken, yüzde 19'luk bir kesimin herhangi bir planı bile bulunmuyor.

Yüzde 33’lük kesim tatile nereye gideceğini bilmiyor

Öte taraftan, araştırmaya katılanların 3'te 1'i tatile nereye gideceği konusunda henüz emin olmadığını belirtiyor. FUR'un ocak ayında yaptığı araştırmaya katılanların yüzde 72'si 'bu yıl kesinlikle tatile gideceğim' yanıtını vermişti. Bu oran, 2019 yılında ise yüzde 78 olarak ölçülmüştü.

Favori destinasyonlar arasında Türkiye yok

Araştırmaya katılanların yüzde 30'u tatilini nerede geçireceğine karar verdiğini ifade ederken, bu gruptakilerin favori destinasyonları Almanya, Avusturya, İtalya, İspanya, Hollanda, Fransa, Danimarka ve Yunanistan olarak belirlendi. Yüzde 15'lik bir kesim ise seyahate gitmek istediğini ancak nereye gideceğine henüz karar veremediğini ifade etti.

Hijyen ilk sırada

Araştırmaya katılanlar, 'tatile gidecekleri yerleri seçerken önceliklerinin neler olacağı' sorusuna ise yüzde 50 ile 'hijyen' yanıtını verdi. Destinasyon seçiminde ikinci sıradaki öncelik ise 'dönüşün kolay olması' olarak belirlendi.

Geri dönüş kolaylığı

Destinasyon seçiminde ikinci önemli kriterin 'geri dönüşün kolay olması' olarak ortaya çıkması, insanların tur operatörlerini tercih edeceklerini gösteriyor. Nitekim araştırmaya katılanların yarısı, tatile giderken tur operatörlerini tercih edeceklerini ifade ediyor. Buna karşın, yüzde 43'lük bir kesim ise kendi tatilini organize etmeyi ve tatile kendi araçlarıyla gitmeyi planlıyor.

Temasın en az olacağı otelleri tercih edecekler

Araştırmaya katılanların yüzde 41'i 'diğer insanlarla temasımın en az olacağı otelleri tercih ederim' derken, yüzde 32'lik bir kesim, daha önceden gittiği ve deneyimlediği bir destinasyonu tercih edeceğini söyledi.

Çok sayıda Alman tatil modunda değil

Daha önce YouGov tarafından DPA için yapılan araştırma da benzer sonuçlar vermişti. Araştırmaya katılanların yüzde 35'i bu yıl tatil modunda olmadığını belirtirken, yüzde 22'si kafasının karışık olduğunu ifade etmişti. Katılımcıların 3'te 1'i ise tatilinde kısıtlamalara maruz kalacağını düşündüğünü söylemişti.

Yüzde 36 ‘Almanya içi’ diyor

Aynı araştırmada, bu yıl Almanların yüzde 51'inin tatile çıkmayacağı sonucuna ulaşılmıştı. Tatil planlayanların yüzde 36'sı tatilini Almanya içinde geçirmeyi düşündüğünü, yüzde 30'u ise yurt dışına tatil gideceğini açıklamıştı. Geri kalan 3'te 1'lik kesim ise bulunduğu bölgede, hata kendi evinde tatilini geçireceğini belirtmişti.

Araştırmaya katılanların yüzde 29'u ise farklı bir konuya dikkat çekiyor. Koronavirüsün, son yıllarda turizmin ana gündem maddelerinden biri haline gelen 'aşırı turizme' karşı olumlu etkisi olduğunu düşünüyor.


Bu Makale 08.07.2020 - 11:02:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • ahmet mehmet - 08.07.2020 - 02:57

    Turizm güncel sayfası tam bir muhalefetsin,almanyada ki tv ler tam tersini söylerken sen burda 3-5 kişinin lafına bakarak karalama ya da umut bitiren haber yapmaya çalışıyosun,eline bişey geçmez vazgeç.

  • Ersin Yıldırım - 08.07.2020 - 02:21

    Bilet icin bilgi verirmisiniz.

Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.