savasdas@turizmguncel.com

Alman turizm endüstrisi karantina yerine test talep ediyor

Alman turizm endüstrisi karantina yerine test talep ediyor
2020 yılındaki seyahat kısıtlamaları ve politikacıların 'evde kal' çağrılarının ardından dramatik bir çöküş yaşayan Alman turizm endüstrisi, 2021 yılında karantina yerine testlerle güvenli seyahate imkan sağlanacak bir ortam istiyor.

TurizmGüncel - Dış Haberler

Rezervasyon çöküşünden politikacıları sorumlu tutuyorlar

Pazar araştırma şirketin TDA'nın DRV için yaptığı araştırmaya göre ocak-kasım arasındaki dönemde Alman tur operatörlerinin satışları yüzde 67, gelirleri ise yüzde 81 oranında düştü.

Araştırmaya katılan seyahat acentelerinin yüzde 95'i, tur operatörlerinin ise yüzde 87'si, rezervasyonlardaki çöküşten vatandaşlara 'evde kalın' çağrısı yapan politikacıları sorumlu tutuyor.

Seyahat şirketlerinin 4'te 3'ü, mevcut karantina koşullarının şu anda tatil rezervasyonu yaptıran seyahatçilerin önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyor. 3'te 2'si ise, destinasyonlardaki kısıtlamaları sorumlu tutuyor.

‘’Rezervasyonların çökmesine neden oluyor’’

DRV Başkanı Norbert Fiebig, ''Karantina kuralları, seyahat uyarıları ve politikacıların 'evde kalın' çağrıları, eğlence ve iş amaçlı seyahat edenleri giderek daha fazla endişelendiriyor ve rezervasyonların çökmesine neden oluyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Alman turizmciler açık bir test ve aşılama stratejisi talep ediyor

Önümüzdeki aylar için açık bir test ve aşılama stratejisi talep eden DRV, seyahat sırasında ve destinasyonlardaki hijyen/güvenlik uygulamalarıyla gelecek yıl misafirlere güvenli seyahat sağlanabileceğine dikkat çekti. ''Talebimiz test test test'' diyen Norbert Fiebig, ne kadar çok yapılırsa o kadar iyi olacağını, akıllı bir test sisteminde takibin, karmaşık karantina kurallarından daha kolay olduğunu kaydetti.

Hava yolu yolcularına uçağa binmeden önde antijen test yaptırmalarını tavsiye den Norbert Fiebig, ''Bu şekilde sadece testi negatif çıkanlar uçuşa dahil olur. Aynı süreç gidilen otelde ve dönüşte de uygulanır. Yolcuların bu test masraflarını karşılayacağına eminim.'' diye konuştu.

‘’Tur operatörleri ve acenteler varoluşsal bir tehdit altında’’

Şu anda Almanyada seyahat şirketlerinin minimum gelirler zorluk içinde bulunduğunu ve devlet yardımlarına bağımlı olduğunu söyleyen DRV Başkanı, ''Araştırmaya katılan tur operatörlerinin yüzde 90'ı, seyahat acentelerinin ise yüzde 95'i varoluşsal bir tehdit altında olduğunu betan etti. Tur operatörlerinin yüzde 77'si, seyahat acentelerinin ise yüzde 84'ü, devletten kredi yardımı talebinde bulundu. Ayrıca tur operatörlerinin yüzde 42'si KfW destekli kredi kullandı. Seyahat şirketlerinin yüzde 80'i önümüzdeki yılın haziran ayına yeni köprüleme kredilerine ihtiyaç duyduğunu belirtti.'' dedi.

Alman seyahat şirketlerinin yüzde 80'inin çalışan sayısını azaltarak veya kısa çalışmaya girerek giderleri kıstığını ifade edeb Fiebig, şirketlerin ya çoktan personel çıkardı, ya da çıkaracak.'' şeklinde konuştu.


Bu Makale 11.12.2020 - 21:11:07 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.