savasdas@turizmguncel.com

Akfen GYO 177 milyon euro borcu yapılandırdı

Akfen GYO 177 milyon euro borcu yapılandırdı
Bankalara olan 177,7 milyon euroluk borcunu yapılandıran Akfen GYO, aynı zamanda sermaye arttırımına gitti.

Turizm sektörünü olumsuz etkileyen koronavirüs nedeniyle bünyesinde 20 otel ve bir ofis binası bulunan Akfen GYO’nun yüksek gelir kaybına uğradığı açıklandı. Bu nedenle şirket, Credit Europe Bank NV Hollanda, Credit Europe Bank Ltd Rusya ve Fibabank ile yaptığı anlaşmalar kapsamında 177,7 milyon euroluk borcunu yapılandırdı.

Akfen GYO'nun KAP'a yaptığı açıklamaya göre şirketin yönetim kurulu tarafından şu kararlar alındı:

* Pandeminin turizm sektörü genelinde ve oteller özelindeki negatif etkisi gelirlerde önemli düşüşe sebep olduğundan Credit Europe Bank NV Hollanda, Credit Europe Bank Ltd Rusya ve Fibabank ile mevcut borç tutarı olan 177.73 milyon euronun 10 yıl vadeli olarak yeniden yapılandırılması konusunda mutabakata varıldı

* Şirket sermayesi 243.07 milyon TL' den 356.99 milyon TL' ye çıkarılacak

* Sermayede artırılacak olan 113.92 milyon TL nominal tutarında ve 336.08 milyon TL emisyon primli sermayesine ilişkin olarak ihraç edilecek paylar Hamdi Akın tarafından verilecek satın alma taahhütnamesi çerçevesinde Hamdi Akın'a tahsis edilecek.

* Akfen GYO Isparta öğrenci yurdu, Kütahya öğrenci yurdu ve Bodrum Loft 5 yıldızlı tatil köyünü satın alacak.

Şirket tarafından daha sonra yapılan basın açıklamasında, Akfen Grubu’nun Akfen GYO’ya desteğinin devam ettiği belirtilerek, Grup bünyesinde yüksek nakit üretimi ve kârlılık sağlayan 3 değerli gayrimenkule sahip 2 şirketin Akfen GYO tarafından tahsisli sermaye artırımı satın alınmasına 26.01.2021 tarihinde karar verildiği belirtildi.

Bu kapsamda Akfen Grubu; Bodrum-Türkbükü’nde bulunan 184 yataklı bel yıldızlı tatil köyü Bodrum Loft Oteli ile, Isparta ve Kütahya’da bulunan iki öğrenci yurdunu, makul bir fiyatla, Akfen GYO’ya devretti. Açıklamada, ‘’Akfen GYO tarafından satın alınacak olan bu varlıklarla Akfen GYO’nun varlık portföyü zenginleştirilerek ve çeşitlendirilerek düzenli ve sürekli gelir getirici, daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşması sağlanmış ve gelirleri salgının etkisine karşı korunmuş olacaktır.’’ denildi.


Bu Makale 26.01.2021 - 12:46:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
Yazarın diğer yazıları
Tüm Yazıları
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.