TÜRSAB erken rezervasyonu Antalya’da başlattı, acentelerden 2022 uyarısı!

TÜRSAB erken rezervasyonu Antalya’da başlattı, acentelerden 2022 uyarısı!
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, 2022 erken rezervasyon kampanyasını Antalya’da başlattı.

TurizmGüncel – Antalya

19-21 Kasım tarihleri arasında Antalya’da 'Turizm Zirvesi’ düzenleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, zirvenin ilk günü önde gelen seyahat acenteleri ile TTYD Başkanı Oya Narin’in katılımıyla erken rezervasyon kampanyasını başlattı. Toplantıya, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB İç Turizm İhtisas Başkanı Mete Vardar, TatilSepeti Genel Müdürü Kaan Karayal, Jolly CEO’su Mert Vardar ve TatilBudur Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk katıldı.

Toplantının açılışında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya vatandaşların uygun koşullarda yer bulabilmesi, sektörün ise önünü görebilmesi için erken rezervasyonun son derece önemli olduğuna dikkat çekti.

turizm zirvesi 3

2022 yurt dışı turizmi açısından daha iyi bir yıl olacak

Turizm sektörünün iki yıldır çok zor bir dönemden geçtiğini, aşılanmanın artmasıyla iç pazarda kısıtlı bir hareketlilik yaşandığını anlatan Firuz Bağlıkaya, “2022’in yurt dışı turizmi açısından daha iyi bir yıl olacağını göz önüne alırsak, vatandaşın istediği yerde uygun fiyata tatil yapabilmesi ancak erken rezervasyon ile mümkün. Yerli turistlerin tatile yabancılardan daha fazla ödediğine dair bir inanç var. Yabancı tur operatörleri çok önceden ve hacimli garanti ödemeleri yaptığı için uygun fiyata alıyor. Uygun ödeme ve iptal koşulları getirildiği için yerli misafir de bu imkandan yararlanabiliyor.” diye konuştu.

“Turizmde bir başarı varsa o başarının sahibi seyahat acenteleridir”

Seyahata acentelerinin bölgesel kalkınma, turizmin 12 aya yayılması ve ülke ekonomisine katkı için çalıştığını ifade eden Firuz Bağlıkaya, “Bugüne kadar tüketiciye sunulan her ürünün sahibi ve o ürünleri tüketiciye ulaştıranlar seyahat acenteleridir. Turizmde bir başarı varsa, o başarının sahibi yılmadan çalışan kahraman seyahat acenteleridir.” dedi.

Bağlıkaya, vatandaşa çağrı yaparak, “Tatilinizi erken alın, TÜRSAB üyesi seyahat acentelerinden alın” dedi.

turizm zirvesi

Oya Narin: Yatırımlarımızın teminatı seyahat acenteleri

Toplantıda konulan TTYD Başkanı Oya Narin ise, 2022’nin pandemiden sonraki en önemli ve en heyecan verici çıkış yılı olacağını söyledi.

Türk turizminin 2022 ve sonrasında büyümeye devam edeceğini kaydeden Narin, Türkiye’nin 1980’den itibaren TÜRSAB, rehberler, işletmeciler ve yatırımcılarla birlikte turizm hamlesi yaptığını ifade etti. Narin, “Yatırımlarımızın teminatı seyahat acenteleri ve tur operatörleridir. Onlarla çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mete Vardar: 2022 sınav yılı olacak

Toplantıda konuşma yapan TÜRSAB İç Turizm İhtisas Başkanı Mete Vardar ise, “Bu müthiş turizm kongresini düzenlediği için TÜRSAB’a ve Başkanımız Firuz Bağlıkaya’ya teşekkür ediyorum. Hala devam eden zorlu bir süreç yaşıyoruz. Bu süreci birlikte atlatabileceğimizi, kimsenin bir şey yapmayacağını uzun süredir söylüyorum. El ele verdiğimiz, güçlü olduğumuz sürece ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Erken rezervasyonun ilk gününü büyük bir kampanya ile başlatıyoruz. Erken rezervasyon bu sene çok daha önemli. Darbe girişimi, uçak krizi, pandemi gibi dönemler iç pazarın ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Şu anda yüzde 10 olan iç pazarın turizm içindeki payını yüzde 15’lere çıkarmalıyız. 2022 yılı bu açıdan bir sınav yılı olacak. Her zaman zaman seyahat acentelerinin yanında olan TÜRSAB’a ve Başkanımız Firuz Bağlıkaya’ya teşekkür ederiz.” diye konuştu.

turizm zirvesi 2

İç pazarda fiyat ve kontenjan önemli hale geldi

TatilSepeti genel Müdürü Kaan Karayal, Jolly CEO’su Mert Vardar ve TatilBudur Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk bu yıl otellerde yer bulmanın zor olacağına dikkat çekti. Karayal, “Pandemiyle birlikte erken rezervasyon popülaritesini yitirmişti. Ama bu sene 2019’dan da önemli hale geldi. Seyahat acentelerinin önemi sadece pandemide de yaşanan yangınlarda da ortaya çıktı. Acenteler müşterilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Otellerini, hatta bölgelerini değiştirdi.” derken, Jolly CEO’su Mert Vardar, “2020-21 zor döneminde sektöre destek olan ve bu kampanyayı yapan TÜRSAB’a teşekkür ediyorum. Bu sene erken rezervasyon her senekinden daha önemli.Yurt dışı pazarların daha fazla getiri sağlaması durumunda iç pazarda fiyat ve kontenjanla önemli hale geldi. Biz de ciddi bir indirim kampanyası ile paketlerimizi tüketicilerimize sunduk.” şeklinde konuştu.

Oteller ciddi şekilde dolu

TatilBudur Genel Müdürü Mustafa Kemal Çubuk da, “Sezon geldikçe indirim kampanlarının azalacağı bir sezon bizi bekliyor. Dış pazardaki trafik, hacim, kurlar ve mevcut koşullar altında otellerimizin ciddi şekilde dolu ve yoğun bir sezon geçireceğini görüyoruz. Birçok sıkıntının yaşandığı dönemde tamamlayıcı misyonu olan iç pazarın değerini koruyabilmesi içn hacminin küçülmemesi gerekiyor Bizler anlaşmalarımızı yaptık, kontenjanlarımızı aldık. Esnek ödeme ve iptal kampanyaları başlattık. Fiyatlar en be an değişiyor ve bu böyle gidecek gibi görünüyor.Bu Haber 19.11.2021 - 12:26:25 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.