Türkiye’den Rus turistlere ‘Sputnik Light’ şoku

Türkiye’den Rus turistlere ‘Sputnik Light’ şoku
Rusya’da tek doz olarak uygulanan ‘Sputnik Light’ aşısı olanların Türkiye uçuşuna kabul edilmediği öğrenildi.


TurizmGüncel

İçişleri Bakanlığı tarafından 3 Eylül’de yayınlanan genelgede, Türkiye’nin kabul ettiği aşılardan iki doz olanlarla, Johnson&Johnson aşısından tek doz olanların Türkiye’ye gelişte karantinadan muaf olduğu belirtildi.

100 dolara hızlı test yaptırmak zorunda kalıyorlar

Genelgenin çıkmasının ardından Rusya’nın tek doz olarak uyguladığı Sputnik Light aşısını olanların Türkiye uçuşuna kabul edilmediği belirtildi. Daha önce sorunsuz olarak Türkiye’ye gelebilen Sputnik Light aşısı olmuş Rus vatandaşlarının, artık uçağa kabul edilmeyeceklerini son dakikada öğrendikleri ve uçağı kaçırmamak için havalimanında 100 dolar civarında olan pahalı hızlı testlerden yaptırmak zorunda kaldıkları öğrenildi.

Rus Büyükelçiliğinin haberi yok

3 Eylül’de çıkan genelgeyle ilgili olarak Rus elçiliğinin 9 Eylül’de bilgilendirildiği belirtildi. Rus devletinin Türkiye’deki Rus elçiliğinden izah beklediği, elçiliğin ise ilgili birimlerden bilgi istediği, ancak elçiliğe henüz bilgilendirme yapılmadığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgenin ilgili bölümü şöyle:

“Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucunun ibrazı talep edilecek. Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan; ­Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye tarafından acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (Johnson&Johnson için tek doz) yaptırdıkları ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkeye girişte karantina uygulamasından muaf tutulacak.”Bu Haber 10.09.2021 - 11:16:40 tarihinde eklendi.
Kullanıcı Yorumları
Henüz yorum yapılmadı.
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.