Türkiye’de aşılama başlıyor, işte dünyadaki son durum

Türkiye’de aşılama başlıyor, işte dünyadaki son durum
Dünyanın pek çok ülkesinde aşılama yavaş da olsa devam ederken, Türkiye de aşılamaya başlayacağı tarihi açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yarından (14 Ocak) sağlık çalışanlarının aşılanmaya başlanacağını açıkladı. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük öncelikleri olduğunu kaydeden Fahrettin Koca, ''Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu'nun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir." diye konuştu.

Bilindiği üzere Türkiye Çin merkezli ilaç şirketi SinoVac’ın ürettiği CoronaVac aşısı için 50 milyon dozluk bir anlaşma yapmış, 3 milyon doz da geçtiğimiz aralık ayının sonunda ülkeye getirilmişti.

Aşıda dünyadaki durum

13 Ocak 2021 itibariyle dünya genelinde 29 milyon 460 bin aşılama yapıldı. Aşılamada ilk sırada 10 milyonla Çin yer alırken, onu 9 milyon 230 binle ABD, 2 milyon 840 binle Birleşik Krallık, 1 milyon 930 binle İsrail ve 1 milyon 390 binle Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor. Bu ülkeleri İtalya, Rusya, Almanya, İspanya, Kanda ve Polonya takip ediyor.

Nüfusa oranla en fazla aşılamayı İsrail yaptı

Nüfusa oranla en çok aşılamayı yapan ülke ise yüzde 22,4 ile İsrail oldu. Onu yüzde 14,1’le Birleşik Arap Emirlikleri, yüzde 5,75 ile Bahreyn, yüzde 4,19 ile Birleşik Krallık, yüzde 2,82 ile ABD ve yüzde 2,02 ile Danimarka takip ediyor.

ASI_SAYILARI

ASI_ORANLARBu Haber 13.01.2021 - 22:05:12 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • sema Ayan - 14.01.2021 - 05:14

    yapacak bir şey yok

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.